Ensar Vakfı`nın Yurt Öğrencileri buluştu


Ensar Vakfı Yurtları 2016 Öğrenci Buluşması Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi'nde 2016 öğretim yılı süresince Ensar Vakfı'nın yurtlarında kalan üniveriste öğrencileri buluştu. Musiki dinletis eşliğinde tolanan salonda programın açılışı Kuran-ı Kerim tilaveti ile yapıldı. Açılış konuşmasını ise Ensar Vakfı yurtlarının sevilen öğrencisi Mine Gül yaptı. Gül konuşmasında;

"4 yıllık bir macerayı anlatmam istendiğinde öncelikle çok sevindim fakat üzerime aldığım vazifenin ne kadar sorumluluk gerektirdiğini anlayınca heyecanlandım. Çünkü ismini İslam tarihinin ilk yıllarındaki önemli bir hadiseden alan ve medeniyetimizde Müslümanlar arasında önemli bir anlam ifade eden “Ensar” mefhumunun üzerinde şekillenen ve günümüzde yükseköğrenim kurumları öğrencileri arasında yardımlaşmanın, sevginin, muhabbetin, değerlerimizin bir yansıması olduğunu düşündüğüm bir müessesede 4 yıl geçirdim. Bu müessesenin bir öğrencisi olarak hemen hemen bütün ayaklarında görev almış bir Ensar gönüllüsü olarak söyleyeceklerim zannedersem kıymetli katılımcılar tarafından da merak edilecektir.

İlk tecrübem, yurtta kalarak; bir yurt öğrencisi olarak yaşadığım tecrübeydi. Her ne kadar kendimi bir vazifeli olarak addederek genel müdürümüze çokça ziyarette bulunup şikâyetlerde bulunmuş olsak da o sıcak ortamı hayatımın sonuna kadar kalbimde taşıyacağım.

 

Sayın Genel müdürümüzün “Bize sadece şikâyetle gelmeyin, bana bir de öneri getirin” ikazını kendime düstur edindim ve  hayatımın her alanında defaatle uygulamaya çalıştım. Ensar’ın bana ilk katkısının bu olduğunu söyleyebilirim. Bu düstura Ensar’da bir karşılık bulmaya devam ettim; Bu neydi? Öneri sunmak, yani proje üretmek. Ensar Vakfı’nın yürüttüğü “Merhaba İstanbul” projesi benim için önemli bir başlangıç oldu. Peşi sıra birçok projenin hem içinde bulundum, hem de yazımına katıldım. Bu projede bana “Ensar” olan Genel Müdür yardımcımız Abdullah Serenli Hocamı özellikle belirtmek isterim. Sanırım proje takımımızı şuandaki vazifeleriyle zikretmem Ensar’da yetişenlerin, nerelere geldiğini göstermesi bakımından önemlidir. Proje takımından Ebru Ikiz, Elif Koçak ve Ebrar Büşra Yıldırım Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen;  Büşra Mollaahmetoğlu Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi; Fatma Büşra Kaya Ensar Vakfı Proje Biriminde uzman, Birgül Karakaş Ensar Vakfı Başakşehir Yurt Müdiresi ve bendeniz de yeni bir STK olan Klasik Düşünce Okulu'nda genel sekreter. Sanırım bir kurum için en önemli şey, yetiştirdiği değerleri bir başka kurumda önemli pozisyonlarda görmektir. Böylece Ensar, gerçekten diğer kurum ve kuruluşlara da “Ensar” olmuş olacaktır.

 

Üçüncü önemli tecrübem ise, sorumluluk almakla ilgiliydi; Rabia Yurdumuzda yurt mudiresi oldum. Şikâyetten öneriye, öneriden projeye şeklinde devam eden Ensar eğitimimi uygulamaya da taşıyarak yeni bir düsturu da gündeme taşıdım. Tabii ki yurtlarındaki bazı eksiklikleri sıklıkla müdürlerimize ilettik. Fakat Ensar’ın yurdunda kalmanın onurunu da her zaman hissettik. Bu sürece baktığımda karşımda yaşadığım anılar ve onlarla beraber bir kucak dolusu tecrübe de var. Bence Ensar hem yardım, hem çeşitli yönlerden yardımlaşma hem de tecrübe kazanmak demektir. Tecrübe kazanmak ise, hayata bir o kadar yakın olmak demektir.

 

Bizler, yukarıda bahsettiğim 4 yıllık süreçte açılış toplantısına Mütevelli Heyeti Başkanımızın teşriflerine şahit olmamıştık. Böylelikle Ensar’da bazı şeylerin daha iyiye gittiğini göstermesi bakımından âcizane bir milat olarak niteleyebilirim ve değerli Mütevelli heyetimize mezunlar olarak saygılarımızı ve hürmetlerimizi arz ederiz." diyerek duygularını aktardı.

 

Kendisine söz verilen bir diğer Ensar Vakfı Yurtları sevilen öğrencisi Fatih Gümeş ise konuşmasında:

 

"Sözlerime başlamadan önce hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bendeniz Fatih Güneş 2007- 2012 yılları arasında Ensar Vakfı’nın Rüstempaşa  yurdunda kaldım. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2012 yılında mezun olduktan sonra 2013 yılından beri RecepTayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘nde ve şu anda da geçici olarak Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Öncelikle benim gibi Anadolu’dan İstanbul’a  okumak için gelen arkadaşlarımıza kucak açan Ensar Vakfı’na teşekkürü bir borç bilirim. Ensar Vakfı çatısı altında kalan arkadaşlarımızla ve yöneticilerimizle sevinçlerimiz, dertlerimiz yönünden pek çok ortak paydamız olduğundan çok kıymetli arkadaşlıklarımız oldu. Böyle bir ortam bizlere sağlandığı için ne kadar teşekkür etsek vakfa katkıda bulunanların hakkini ödeyemeyiz. Umarım bu hizmetler ilelebet devam eder. Her ne kadar son zamanlarda gerçekleşmiş olan hadise hizmetleri aksatacak endişesini bazılarımızda ortaya çıkartmışsa da inanıyorum ki halkımız sahip olduğu irfan ile halis olanları sahtelerinden ayırt edecek ve hakikaten hizmet yolunda gayret gösterenlerin yanında olmaya devam edecektir.

Değerli öğrenciler, üniversite lisans eğitimini tamamlamış fakat öğrenme serüveni halen devam eden bir öğrenci arkadaşınız olarak sizlere tavsiyem bulunduğunuz yerlerin ve sahip olduğunuz zamanın kıymetini bilmeniz ve fırsat elinizde iken kendinizi hem kendi okuduğunuz alanlara dair hem de genel bir ufka sahip olabilmeniz adına yetiştirmenizdir. Biliyorum bu tip sözler sizlere klişe ifadeler olarak gelecektir. Çoğunuz üniversiteye bir meslek sahibi olmak için geldiniz. Ama üniversiteyi bitirip bir meslek sahibi olduktan sonra hayat bitmiyor. Bu süreçte edinecekleriniz, kendinize bir değer olarak katacaklarınız sizlere bir ömür refakat edecek çok kıymetli şeyler. Dolayısıyla İstanbul’u okuduğunuz fakülte yanında başka bir fakülte daha olarak görünüz. Ufkunuzu genişletmek adına İstanbul’da bulunan değerlerden istifade ediniz. Bunları zamanında bu kıymetlerin değerini çok da bilememiş bir ağabeyiniz olarak sizlere söylüyorum. Ümit ederim ki sizler ileride bu şekilde bir konuşma yapmak durumunda olursanız bu şekilde nedamet içerir bir tonda değil de bu kıymetlerin değerlerini bilen fertler olarak bu tavsiyelerde bulunabilirsiniz." dedi.

Ardından söz alan Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ise salondaki gençlerin her birinin ülkemiz ve vatanımız için Milli ve Manevi birer değer olduklarının altını çizdi. Kader'in salonda coşkuya sebep olan konuşmasının ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Abdurrahman Kayapınar öğrencilerie "Ensar" oldukları için teşekkürlerini dile getirdi.

"

Haberin Galerisi