Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması


Geçtiğimiz yıl Bursa’da düzenlenen Ensar Vakfı Şubeleri Toplantısı bu sene Ensar Vakfı Ankara Şubesi’nin ev sahipliğinde Ankara’da yapıldı.

 

Neden “Büyük Türkiye Buluşması”?

Üç günlük bir takvim sürecinde yapılan toplantı “Ensar Vakfı Şubeleri Büyük Türkiye Buluşması” başlığı altında gerçekleşti.  2014 yılında ülke çapında özverili bir çalışma ile şube sayısını artıran Ensar Vakfı;  yerel ve bölgesel  bazda insan ilişkilerine verdiği önemi geliştirerek devam etti ve 2015 yılında şube sayısını arttırarak daha çok insana insana ulaştı, daha çok gence yardım elini uzattı..

Ensar gönüllülerinin bu emeği neticesinde Yüz Elli Yedi Şubeye ulaşan Ensar Vakfı  bu nedenle bu yılki toplantının adını “Ensar Vakfı Şubeleri  Büyük Türkiye Buluşması” verdi.

Ensar Vakfı’nın yıllık takvimi dâhilinde muntazaman düzenlediği Bölge Toplantılarına onlarca şube iştirak ediyor ve vakıf gönüllüleri birbirleriyle tanışıyor, hasbihal ediyor, fikir alışverişinde bulunuyor ve karşılıklı değerlendirmeler yapıyorlar.  Ancak “Türkiye Buluşması” ülke çapındaki tüm Ensar Vakfı Şube Yönetimlerini bir araya getiriyor.

Ensar Vakfı Ankara Şubesi, Ensar gönüllülerini buluşturdu

Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması’na Yüz Elli Yedi Şube ve Genel Merkez’den yaklaşık dört yüz yönetici katıldı. Program boyunca davetlilerin de iştirak etmesiyle katılımcı sayısı Altı Yüz Elliye ulaştı. Ev sahibi; Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz organizasyonun her ayağında katılımcı ve davetlilerle yakınen ilgilendi.

Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması üç gün devam etti

20, 21 ve 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması program akışı şu şekilde gerçekleşti:

Cuma Günü: Tanışma Günü

20 Kasım Cuma, programın ilk günü saat 14.00’de Büyük Anadolu Termal Hotel’de buluşan katılımcılar ilk günü tanışma, hasbihal ve serbest görüşmeler yaparak geçirdiler.

Ensar Vakfı Teşkilat Koordinatörü Turan Koç ve Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in moderatörlüğünde 157 Ensar Şubesinden 400'e yakın katılımcı ile birlikte 2015 yılı "Büyük Türkiye Buluşması"nın ilk ayağı olan tanışma toplantısı saat 21:00’de başladı. Salonda bulunan herkes kendini diğer katılımcılara tanıttı.

Şube Başkanları ve Başkan Yardımcıları genişleyen Ensar Vakfı bünyesinde böylelikle birbirleriyle yüz yüze tanışma ve hasbihal etme, proje ve çalışmalarını paylaşma, fikir teatisinde bulunma olanağı buldular. Tüm şube yetkililerin bir arada bu etkileşimli yüz yüze görüşme imkânı haftasonu boyunca devam etti.

Cumartesi: Bilgilendirme Günü

21 Kasım Cumartesi, programın ikinci günü ise katılımcılar yoğun bir gün geçirdiler. Günün programı sabah 08:30 itibariyle dört oturumdan oluştu.

Açılış:

Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması ikinici gününe Ahmet Hamdi Akseki Camii Başmüezzini Mansur Sağır'ın Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı.

İçten bir selamlama konuşması gerçekleştiren ev sahibi Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz'ın ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu vakfın 2015 hedeflerini ve realizasyonunu aktardı. Diberoğlu yarınlara umutla bakan bir Türkiye için geleceğinden emin değer sahibi gençlerin yetiştirilmesinin öncelikli şart olduğunu belirtti ve Ensar Vakfı olarak bu amaçla şube sayılarının daha çok genç insana ulaşmak için arttığını belirtti. Dilberoğlu özverili ve gönüllü çalışmalarından dolayı tüm Ensar Vakfı üyelerine teşekkür etti.

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Kurucularından Feyzullah Kıyıklık’ın ise konuşmasında STK-Siyaset ilişkileri dahilinde yurt dışında yabancı dil eğitimine değindi: "Yurtdışında dil eğitimi için kaynaklarımızı dışarıya akıtmak yerine; Yabancı dil eğitimi için Türkiye'de Dil Köyleri kurmamız lazım..” diyen Kıyıklık şöyle devam etti:“Yüzlerce Ensar Vakfı Şubesi var ancak bunların binlerce olması lazım, üye sayımızın ise milyonlarca olması lazım ki sosyal hayatımızın her alanında değerlere önem veren, toplumun temelini oluşturan aileler sayesinde Türkiye’mizin daha güzel bir geleceği olacaktır..."

İHO Genel Koordinatörü Zeynel Önalise İmam Hatip Okulları hakkında güncel verileri aktardı. Ve "İmam Hatip Okulları Koordinasyon çalışmalarının lokomotifi Ensar Vakfı'dır." dedi.

İlk oturum: İHO ve din öğretimi

İlk oturum Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul'un İmam Hatip Okulları ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün Faaliyet Analizi Sunumuyla başladı. Katılımcılara Din Öğretimi Genel Müdürülüğü’nün misyonunu ve vizyonunu aktaran Erkul eniş çaplı ve uzak ufuklu noktalara da değinerek katılımcıları bilgilendirdi.

İkinci oturum: Diyanet İşleri Başkanlığı ve STK ilişkileri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmacı olarak katıldığı ikinci oturuma ulusal basın büyük ilgi gösterdi. Besmele ve dua ile konuşmasına başlayan Başkan Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve STK İlişkileri" üzerine Medeniyet ve Kültür çerçevesinde; Asr'ı Saadet'ten Semerkand'a, Endülüst'ten Osmanlıya, Latin Amerika'dan Afrika İslam Medeniyetine günümüz üzerinden bir analizle katılımcılara aydınlatıcı bir sunumda bulundu.

Başkan Görmez, İslam dini ile coğrafyasının ve tüm Müslümanların tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini belirtti ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Tarihte Müslümanların tüm insanlığın yüz akı olan medeniyetler kurduğuna dikkati çeken Başkan Görmez, bunların tarihsel süreçte bir bir çöktüğünü ve yok olduğunu anlattı.

“Müslümanlar Endülüs’te 8 asır insanlığa ışık saçtı.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Müslümanların Endülüs'te 8 asır insanlığa ışık saçtığını, dünyanın en parlak medeniyetini kurduğunu dile getirerek, ilimde, fikirde ve düşüncede adeta bir sıçrama yaşattıklarını söyledi.

Avrupa'nın göbeğinde İspanya'da, Gırnata'da, Kurtuba'da, Marsilya'da hâkim olan Endülüs medeniyetinin 8 asırlık hakimiyetten sonra yok olduğunu ifade eden Başkan Görmez, her Müslümanın, bu medeniyetin nasıl ve neden yok olduğu üzerinde durarak bundan ibret alması gerektiğini anlattı.

Başkan Görmez, Maveraünnehir'de de Müslümanların büyük bir medeniyet kurduğunu, birçok ilim adamının bu medeniyet alanında yetiştiğini dile getirerek,"Bugün bizim, çocuklarımıza 'Endülüs Medeniyeti nasıl yok oldu? Maveraünnehir Medeniyeti nasıl yok oldu? diye anlatmamız lazım. Nasıl yok oldu? Yine ihtilafa düştüler, basit meselelerden dolayı kavga ettiler" dedi.

"O tali yollar koca Osmanlı'nın yıkılışında kullanılan en büyük alet oldu."

Konuşmasında Hz. Muhammed'in bir hadisine de atıfta bulunan Başkan Görmez, şunları söyledi:

"Allah Resulü, bir gün eline bir hurma çubuğu almıştı, oturdu yere, şöyle uzun bir çizgi çizdi. Sonra o çizgiden ayrılan birtakım çizgiler çizdi. Allah Resulü kum üzerine ümmetine mesaj vermek üzere hurma çubuğuyla büyük bir çizgi çizdi ve ashabına, 'Burası İslamın ana yoludur' dedi. 'Bu yoldan zaman içerisinde ayrılacak tali yollar olacaktır' dedi. 'Sizi bu ana yol üzerinde bırakıyorum, bu tali yollara sapmayın, hele hele bu yolların ana yolu işgal etmesine izin vermeyin' dedi. İşte bu yüzyılın başında Hicaz bölgesinde o tali yollar ihdas edildi. Bugün Müslümanlar olarak, biz o günlerde ihdas edilen o tali yolların acılarını çekiyoruz. O tali yolların getirdiği yanlışların hesabını çekiyoruz. Çünkü o tali yollar ana yolu işgal etmek üzere kuruldu. Kimisinin selefilik dediği, kimisinin başka isimlerle andığı, ne olursa olsun, bütün bunlar ana yoldan ayrılan tali yollardır. O tali yollar koca Osmanlı Devleti’nin yıkılışında kullanılan en büyük alet oldu."

“Irak ve Şam'da sadece insanlar katledilmedi, tarih boyunca inşa ettiğimiz o büyük medeniyet yok oldu.”

Ortadoğu'daki Körfez Savaşları, İran-Irak savaşı, Irak'ın işgali ve Suriye'deki savaş nedeniyle yaşanan acıların, bu bölgelerde Hz. Muhammed'den bu yana kurulan, âlimlerin, büyük insanların oluşturdukları o medeniyetlerin yerle yeksan olmasına yol açtığına işaret eden Başkan Görmez, "Irak ve Şam'da sadece insanlar katledilmedi, tarih boyunca burada inşa ettiğimiz o büyük medeniyet yok oldu. O büyük medeniyeti yok ettiler" diye konuştu.

“Yıkılan medeniyetleri yeniden ayağa kaldırma potansiyeline sahip tek bir coğrafya kaldı. O da Anadolu İslam coğrafyasıdır.”

Sömürgelerle Afrika'da kurulan medeniyetin de ortadan kaldırıldığını anlatan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şu değerlendirmede bulundu:

"Daha dün hep birlikte Mali'de, İslam adına işlenen o büyük cinayetleri izlerken her birimizin hafızasından mutlaka Timbuktu geçmiştir. Timbuktu halen Mali'de İslam’ın en büyük eserlerini bağrında bulunduran büyük yazmalar kütüphanesinin olduğu şehirdir. Orada ne muhteşem medeniyet eserleri ortaya çıkmıştı. Ama Afrika da yok oldu. Afrika İslam medeniyetini de yok ettiler. Tüm bu dünyalara umut olarak kalan ve yıkılan bu medeniyetleri yeniden hareket geçirerek ayağa kaldırma potansiyeline sahip bir tek coğrafya kaldı. O da Anadolu İslam coğrafyasıdır."

“Son 20-30 yılda katledilen 11 milyon Müslüman var.”

Başkan Görmez, bu topraklarda yaşayan her Müslümanın bunun muhasebesinde bulunarak ve bugüne kadar yapılanları gözden geçirerek gelecek yıllara yönelik projelerini hazırlaması gerektiğini söyleyerek,"Biz sadece kendimizden hesaba çekilmeyeceğiz, aynı zamanda bütün bu dünyalarda bize umut bağlayan insanların da hesabını vereceğiz. Son 20-30 yılda gönül coğrafyamızda, bu coğrafyada katledilen 11 milyon Müslüman var. Tüm bunların hesabını vereceğiz, hep birlikte vereceğiz. Onun için çalışmalarımızı yaparken İslam dünyasının içerisinden geçtiği bu süreçleri daima göz önünde bulundurmamız lazım. Bu tali yollar ana yolu işgal ediyor. Bu tali yolların ana yolu işgal etmesine izin vermememiz lazım. Bunu ilimle, hikmetle, marifetle, güçlü bir eğitimle yaparız."

Üçüncü oturum: STK’lar ve Eğitim

İkinci günün üçüncü oturumu ise Milli Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin'nin STK ve Eğitim Analizleri sunumuyla devam etti. Katılımcılara birbirinden değerli bilgiler aktaran Tekin, tarihi süreç içinde Avrupa ve Türkiye'de STK'ların toplum ve otorite ilişkilerini ve üstlendikleri rolleri analiz ederek günümüz şartlarında kamu - devlet ilişkilerine dair önemli noktalara değindi. Ardından ise soru-cevap bölümüne geçildi. MEB Müsteşarı Tekin,  Ensar Vakfı Şube Başkanlarının yerel ve ulusal çapta sorularını cevaplandırdı ve çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.

Dördüncü oturum: Motivasyon

İkinci gün dördüncü oturum motivasyon programıyla başladı. Dr. Şaban Kızıldağ'ın sunduğu 'Mazeret Yok' başlıklı program; verimli ve etkin; yani değerli bir insan olmak için hiçbir mazeretin kabul edilemeyeceğini aktarıyor. Katılımcılar eğlenceli ve bir o kadar da öğretici bir programa katıldılar. Bir bucuk saat süren bu programın neticesinde akşam yemeğine kadar ara verildi.

Yılın Ensar Vakfı ödülleri

Dördüncü oturumun ardından katılımcılara sürpriz bir ödül töreni gerçekleştirildi. “Yılın Şubesi” ödülü Ensar Vakfı Ankara Şubesi adına Ensar Vakfı Ankara Başkanı Ercan Poyraz’a takdim edildi.

“Yılın Akademik Faaliyeti”ödülü Afyon Şubesi adına Şube Başkanı İbrahim Durgut’a takdim edildi.

“Yılın Yurt Faaliyeti”ödülü ise Samsun Şubesi adına Şube Başkanı Mehmet Gültekin’e takdim edildi.

İkinci günün kapanışı: Akşam yemeğine Ankara’dan katılım

Ev sahibi Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz’ın ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu’nun takdim konuşmasıyla başlayan yemekli toplantıya katılım şu şekilde gerçekleşti:

Ensar Vakfı Merkez ve Şubeleri yönetimleri, Başbakan Yardımcısı Yalçın AKDOĞAN, Gümrük ve Ticaret Bakanı  Cenap AŞÇI, Başbakan E. Yardımcısı Ankara Milletvekili  Emrullah İŞLER, Sağlık E. Bakanı Erzurum Milletvekili  Recep AKDAĞ, Ensar Vakfı Kurucularından Mütevelli Heyeti Üyesi İstanbul Milletvekili  Feyzullah KIYIKLIK, Ankara Milletvekili  Ahmet GÜNDOĞDU, Ankara Milletvekili  Nevzat CEYLAN, Ankara Milletvekili  Aydın ÜNAL, Rize Milletvekili  Hasan KARAL, Giresun Milletvekili  Cemal ÖZTÜRK, Giresun Milletvekili  Sabri ÖZTÜRK, Bursa Milletvekili  Emine YAVUZ GÖZGEÇ, Bursa Milletvekili  Bennur KARABURUN, Balıkesir Milletvekili  Sema KIRCI, Antalya Milletvekili  Sena Nur ÇELİK,Düzce Milletvekili Faruk ÖZLÜ, İstanbul Milletvekili  Hasan TURAN, İstanbul Milletvekili  Ekrem ERDEM, İstanbul Milletvekili  Ravza KAVAKCI KAN, İstanbul Milletvekili  Mehmet Ali PULCU, İstanbul Milletvekili  Mehmet METİNER ,Afyon Milletvekili  Ali ÖZKAYA, Kahramanmaraş Milletvekili  Celalettin GÜVENÇ, Kahraman Maraş Milletvekili  İmran KILIÇ, Ordu Milletvekili  Ergün TAŞCI, Tokat Milletvekili  Celil GÖÇER, Batman Milletvekili  Ataullah HAMİDİ, Erzurum Milletvekili  Orhan DELİGÖZ, Şanlı Urfa Milletvekili  İbrahim Halil YILDIZ, Samsun Milletvekili  Hasan Basri KURT, Adana Milletvekili  Necdet ÜNÜVAR, Konya Milletvekili  Ziya ALTUNYALDIZ, Sinop Milletvekili  Nazım MAVİŞ, Kütahya Milletvekili Ensar Vakfı Kütahya Şube Başkanı  İshak GAZEL, Malatya Milletvekili  Bülent TÜFENKÇİ, Elazığ Milletvekili Ömer SERDAR, Elazığ Milletvekili  Ejder AÇIKKAPI, Kırklareli Milletvekili  Selahattin MİNSOLMAZ, Kırşehir Milletvekili  Salih ÇETİNKAYA, Nevşehir Milletvekili  Ebu Bekir GİZLİGİDER, Muğla Milletvekili  Nihat ÖZTÜRK, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı  Nadir ALPARSLAN, İŞKUR Genel Müdürü  Nusret YAZICI, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürü  Naim Gürhan KESKİN, Çevre Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü  Kasım KAYAHAN, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü  Mustafa AKTAŞ, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü  Münip KARAKILIÇ, TEMSAN Genel Müdürü  Hilmi BAŞTÜRK, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Asım BALCI, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü  Metin DOĞAN, Memur-Sen Genel Başkanı  Ali YALÇIN, Ak Parti Ankara İl Başkanı  Nedim YAMALI ile bürokrasi ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Gümrük ve Ticаrеt Bаkаnı Cenap Aşcı ve Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’ya söz verildi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: "Zor zamanlarda Milletin iradesine sahip çıkan ender vakıflardandır Ensar Vakfı"

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan konuşmasında, zor zamanlarda bir araya gelebilmenin, dayanışmanın önemine dikkati çekti.

Ensar Vakfının bu zor zamanlarda kendileriyle bir araya gelen, dayanışma içerisine giren ve konuşmaktan çekinmeyen vakıflardan biri olduğunu belirten Akdoğan, “Zor zamanlarda Milletin iradesine sahip çıkan ender vakıflardandır Ensar Vakfı.” diyerek Ensar Vakfı ailesi teşekkür etti.

Gezi olaylarında birilerinin toplumsal kalkışmayla iktidarı devirmeye çalışmasına ilk ses çıkanlardan birinin Ensar Vakfı olduğunu vurgulayan Akdoğan, "Milli İrade Platformu çatısı altında gönüllü kuruluşlarımız bir araya geldiler ve dediler ki 'Menderes'i astınız, Özal'ı zehirlediniz, Erdoğan'ı yedirmeyiz' dediler. Bu çok önemli bir sesti" diye konuştu.

"Türkiye'de milletin bileğini bükemediler"

Gezi olayları, 17 Aralık, arkasından yaşanan hadiselerin, küresel siyaset mühendisliği projesinin parçaları olduğunu dile getiren Akdoğan, "Mısır'da aynı olaylar oldu. Sokak gösterileri, terör hadiseleri, iktidarı yıpratmaya dönük bir takım iddialar, ses kayıtları vesaire, Ukrayna'da da aynı olaylar oldu. Bazı Balkan ülkelerinde de aynı olaylar oldu. Hepsinde netice aldılar. Netice alamadıkları tek ülke Türkiye" şeklinde konuştu.

Aynı senaryoların bugün bazı ülkelerde de devreye girdiğini anlatan Akdoğan, şöyle devam etti:

"Biz, hamdolsun bu oyunu boşa çıkardık. Türkiye tekrar bölgesel bir güç olmak, bölgesel bir aktör olmak, mazlumların umudu olmak, bütün fakir fukaranın, mazlum halkların, garibanların kucaklayıcısı olmak, bu amacın peşinde koşuyor. Bundan rahatsız oldular. Avrupa ülkelerini görüyorsunuz, 100 tane göçmeni görünce panik atak geçirdiler. Biz 2,5 milyon insana kucağımızı açtık. Hiç maliyet hesabı yapmadık. Muhalefet çok eleştirdi; 'Kendi insanlarınıza harcayın, bunlara niye harcıyorsunuz bu kadar parayı'. İnsanın dinine, milliyetine bakmayacaksın. Mazlumun kimliği sorulmaz. Zalimin de kimliğine bakılmaz. Bu ahlaki bir duruştur. Bu duruşu sergilemezseniz aynada da kendi yüzünüze bakamazsınız, hiç bir inandırıcılığınız kalmaz. İşte o Avrupa ülkeleri küçülüyor bugün, Türkiye bu kadar masraf yaptı, büyüyor."

"Süreçler hep sabote edildi"

AK Parti'nin Çözüm Süreci gibi çok önemli projeleri hayata geçirdiğini belirten Akdoğan, şunları söyledi:

"Bunların hepsi sabote edildi, boşa çıkarılmaya çalışıldı. Hangi toplum kesimi varsa dedik ki, bu bir sosyal restorasyon, bu sorunları çözersek Türkiye'nin bütünlüğünü koruruz. Sorunlar derinleşirse o zaman tehditler, riskler barınır ve bir çok adım attık ama o süreçler hep sabote edildi, hep ihanet edildi. Bugün yeni bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte de muhatabımız millettir. Hizmet etmeye milletimiz için devam edeceğiz. Herkesi kime oy verirse versin kucaklamaya, yatırım yapmaya devam edeceğiz. Onların hakkını, hukukunu  geliştirmek için mücadele etmeye edeceğiz ama terör tehdidi, bütün bu tehditler bertaraf edilene kadar bu mücadele de devam edecek. Oradaki vatandaşımızın hakkı ve hukuku için devam edecek. Oradaki vatandaşımızın talebi ve ihtiyacı üzerine bu operasyonlar yapılıyor ve devam edecek."

Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzde şimdi kısa sürede verdiğimiz sözleri tutmak var. Reformlar var, projeler var. Bunlar çalışılıyor, inşallah önümüzdeki hafta hükümet programı da Meclis'te okunur. Çok hızlı bir şekilde verdiğimiz sözlerin yerine getirilmesi, reformların yapılması, projelerin hayata geçirilmesi, bununla ilgili bir takvimlendirme var. Bu süreçte çok önemli artık iş yapma zamanı, icraat yapma zamanı. Ama bu her açıdan böyle, sadece popülist gibi görünen vaatler değil, hak ve hukukun, adaletin tecellisi, gelişmesi için daha yürümemiz gereken çok mesafe var. Önemli kazanımlar elde ettik ama daha yapacak çok iş var."

Akdoğan, 28 Şubat sürecini hatırlatarak, AK Parti'nin iktidara gelmesiyle başörtüsü sorunu, imam hatiplerin üniversite sınavlarındaki kat sayısı sorunu, Kürt meselesi gibi konularda çok önemli mesafeler alındığını hatırlattı.

Akdoğan, şunları kaydetti:

"Bu bir kaç ayda yaşananları gördük. Bir tür siyasi türbülans olduğunda hemen kimler ortalığa düşüyor, puslu havada kimler ortalığa çıkıyor ve hangi amaçlarla, arzularla ortalığa düşüyorlar, bunları gördük. Bu yüzden bunların değerini bilmemiz lazım. Bu kazanımları kalıcı hale getirmemiz lazım. Bu çerçevede hükümetimiz yapacağı adımları takvimlendiriyor, bu yeni Anayasa da bu çerçevede ele alınacak bir konu. Bütün bu sorunları hep birlikte aşmamız gerekiyor. Burada el birliğiyle yürümemiz lazım."

 

Gümrük ve Ticаrеt Bаkаnı Cenap Aşcı: "Geleceği güzel nesiller yetiştirmek vakıfların asıl varlık sebebidir."

Gümrük ve Ticаrеt Bаkаnı Cenap Aşcı Ensar Vаkfının yaptığı bаşаrılı hizmеtlеrindе еmеği gеçеnlеri tebrik еtti.

Ensаr Vakfı gibi vаkıflаrın gеnçlеrin, muhtаç оlаn аilеlеrin çоcuklаrının, ülke gеlеcеğindе söz sаhibi оlmаlаrınа yаrdımcı оlаcаklаrını belirten Aşcı, üniversite yıllаrındа vаkıflаr sаyеsindе iftаr yaptığı günlеri аnlаttı.

Bаkаn Aşcı, Öbür dünyаyа gittiğimizdе hеsаp vеrirkеn, yüce Mеvlаm bizе bu dünyаdаki çаbаlаrın nе оlduğunu’sоrduğundа, inşаllаh Ensar Vakfı da’Yаrаbbi hаkkıylа hеlаliylе hizmеt еttik, insаnlık için dini İslаm için ülkеmiz için güzel hizmеtlеr yаptık’dеmеyi Allаh bizе nasip еtsin “ifаdеlеrini kullаndı.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı: "STK'larda gençliğimden itibaren gönüllü çalışmaya başladım.."

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, STK'larda gençliğinden itibaren gönüllü çalışmaya başladığını belirtti. STK’ların cemiyet hayatını güzelleştirdiğini ve yaşama değer kattığının altını çizen Kırcı, vakıf ve derneklerin insana hizmet etmesi için öncelikle insanların bu kurumlara gönüllü olarak hizmet etmesi gerekitiğini belirtti.

Programın kapanışı Ensar Vakfı Genel Müdürü’nün eşsiz bereket duası ile yapıldı.

22 Kasım Pazar, programın gezi ve veda günü:

Ensar Vakfı Şubeleri Toplantısı 2015 Büyük Türkiye Buluşması 22 Kasım Pazar günü yapılan Ankara Gezisi ile son buldu.

Sabah kahvaltısının ardından katılımcıların otobüs kafilesinin ilk durağı Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu. Bilgilendirme eşliğinde yapılan meclis gezisi sonrası Genel Kurul'da hatıra fotoğrafı çektiren katılımcılar ardından Beştepe Millet Camii'ni ziyaret ettiler. Millet Camii’nde öğle namazını cemaatle eda eden katılımcıların sonraki durağı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı oldu.

ABB’de öğle yemeğinin ardından Tacettin Dergahı ziyareti ve küçük bir Hamamönü gezisi sonrasında katılımcıların durağı Ensar Vakfı Hamamönü Konağı oldu. İkindi vaktinde Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde hazır bulunan katılımcılar namazın ardından vedalaştılar.

Ensar Vakfı Şubeleri Toplantısı 2015 Büyük Türkiye Buluşması’nın ev sahipliğini yapan Ensar Vakfı Ankara Şubesi ekibiyle birlikte Ankara Başkanı Ercan Poyraz tüm katılımcıları uğurlayarak yolcu etti. 

Haberin Galerisi