Ensar Vakfı Bandırma Şubesi ve Kız Öğrenci Yurdu yoğun ilgi ve katılımla açıldı


30 Aralık Çarşamba günü Balıkesir Ensar Vakfı gönüllüleri; Ensar Vakfı Bandırma Şubesi'nin ve Ensar Vakfı Bandırma Kız Öğrenci Yurdu'nın açılışında buluştu.

Yerel basının büyük ilgi gösterdiği Ensar Vakfı'nın açılışına Bandırmalıların yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Başkanı Edip Uğur, vakıf gönüllüsü ve TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Bandırma Müftüsü Süleyman Küçük, Bandırma Ak Parti Teşkilat Başkanı Alp Bostancı, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ve Ensar Vakfı Genel Merkez Koordinatörleri katıldı. 

Hayır ve bereket duaları eşliğinde kurdela kesimi sonrasında açılış programı sözlerin en güzeli olan Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı. Bandırma İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi Ahmet Bahadır Kasımay'ın Kuran'ı Kerim tilavetinin ardından İstiklal Marşı okundu ve program devam etti.

Selamla konuşması yapan Ensar Vakfı Bandırma Şubesi Başkanı Şakir Demirhan: Bandırma'da alan el değil veren el olmak için "Ensar" olduk. diyerek Ensar Vakfı'nın kuruluş amacını ve bu yolda Bandırma'da Bandırmalılarla birlikte el ele kol kola, omuz omuza yürüyeceklerini belirtti. Demirhan, gerçekleştireceklerieğitim faaliyetlerinden ve gençlere yönelik çalışmalarından bahsederek sözlerini sürdürdürdü.

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Balıkesir Halkına ihtiyaç duyduğu Sivil Toplum Kurumu hizmetlerini sunacağız, diyerek sözlerine başladı ve normalleşme sürecinde olan ülkemizde toplulukların söz sahibi olmalarının doğal hakları olduğunu ve her insanın bir cevher olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Dilberoğlu normalleşme sürecinde STK'ların öneminden bahsetti ve toplumun her alanında iyi işlerin, iyi insanlarla iyi insanların ise değerlerine sahip çıkmasıyla ve birlikte hareketle daha güzel yarınlara imza atacaklarını dile getirdi.

Bilal Erdoğan yaptığı konuşmada, "Şu an çok gayretli bir şekilde Türkiye'nin her tarafında ve her ilçesinde şubeler, yurtlar açıyoruz. Birçok arkadaşımızın vazife aldığı ve hakikaten çok zaman beraber çalışmalar yaptığımız bir vakfımız. Ensar Vakfı bugün önemli çalışmalara imza atan bir hale gelmiş durumda. Hen Amerika'da hem İngiltere'de, hem de Avrupa'nın çeşitli yerlerinde bunları devam ettirme azmindeyiz. Vakıf kültürümüz adeta bizim yitik malımız. Çünkü Osnamlı en ihmal edilmiş alanlarda dahi vakıflar kurmuştur. Sokak kedisinden kuşuna kadar onların ihtiyaçlarını gözetmiş bir imparatorluktu. Bizler de bu imparatorluğun torunları olarak bu tür vakıf çalışmalarının, bu tür sivil toplum kuruluşlarının yeşermeye başladığını, güçlenmeye başladığını görüyoruz. Bunu elbette çekemeyenler oluyor. Tabiri caizse bel altı vuruyorlar, ama biz bir yandan hukiki mücadelemizi verirken, bir yandan da hizmetimizin aksamaması ve çalışmalarımızın devam etmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu hizmetler, bu çalışmalar, Anadolu insanının katkısı, emeği, muhabbeti, şevki olmasa bu noktalara gelmez. Şu anda Türkiye'nin her tarafında insanlar çocuğunun daha iyi şartlarda eğitim görmesini istiyor. Ve bizler sivil toplum olarak devletin elinin uzanamadığı yere uzanma gayretini gösteriyoruz. Zaten sivil toplumun vazifesi de devletin kamu hizmetlerine destek olmaktır. İnsanları sosyalleştirmeye, bir arada hayır işlerinde yoğrulmaya organize etmektir" diye konuştu. STK çalışmalarına vakit ayıramayan kişilere ise Erdoğan; Hiç olmazsa çocuğunuzun okulunda, okul aile birliğine üye olun, diyerek sivil insiyatifin önemine dair sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise: "İnançlı bir neslin yetişmesini her zaman destekleyeceğiz." diyerek toplumun dinamiğini oluşturan gençlere yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Ensar Vakfı gibi vakıf ve derneklerin Halk tarafından Halk için oluşturulduğunu söyleyen Uğur; STK'lar insanların tek yürekle birlikte hareket ettiklerini, ve seslerini daha geniş alanlara duyurabildikleri önemli oluşumlardır, dedi.

Hayır ve bereket duasıyla açılış programı sona erdi. Katılımcılar Ensar Vakfı Bandırma Şubesi'nin faaliyet alanlarını ve Kız Öğrenci Yurdunu gezerek bilgi aldılar.

Haberin Galerisi