Ensar Vakfı Ankara Şubesi Ensar Buluşmalarının Bu Haftaki Konuğu Rize Milletvekili Sn. Hasan KARAL'dı


_18191828112013_

Ensar Vakfı Ankara Şubesi Ensar Buluşmalarının Bu Haftaki Konuğu Rize Milletvekili Sn. Hasan KARAL'dı

Ensar Vakfı Ankara Şubesinin her hafta çarşamba günü 18:30'da düzenlediği Ensar Buluşmalarının konuğu Sn. Hasan KARAL olmuştur. Sn. Karal "İç ve Dış Siyasette Türkiye" konulu bir konferans vermiştir.

Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkan Vekili Mustafa ULUDAĞ'ın takdimi ile başlayan programda Ensar Vakfı Rize Şubesi önceki başkanı Rize Milletvekili Sn. Hasan Karal konuşasında;

Ensar Vakfı Rize Şubesinde 28 Şubat döneminde kendilerine yaşatılan sıkıntılardan bahsederek, vakfın kapatılması için kendilerine büyük baskılar yapıldığını ifade etti. Hayrettin Karaman Hocanın makalesini okuduğu için devlet güvenlik mahkemesinde yargılandığını belirten Sn. Karal Türkiye'nin çok zorlu bir süreçten bu günlere geldiğini ifade etti.

Dışişleri bakanımızla gittiği Yemen'de Türk köyleriyle karşılaştığını ve bu köylerin Karadeniz'deki gibi tulumlar, zurnalar olduğunu söyleyen Sn. Karal Savaştan sağ çıkanların Osmanlı torunlarının şimdi orada yaşadığını söyledi. Kendilerine Yemen Devlet Başkanın, "Yemen'de birliği sağlayamıyoruz. Bunu ancak siz sağlayabilirsiniz. Burada Türklere, Osmanlıya büyük saygı var. " dediğini anlattı.

Mozambik ziyaretinde kendisine Mozambikli yetkililerce; ''Mozambik' ismini Musa Bin Bik'ten aldığını, Orada 500 Türk mezarı var olduğunu, Bu mezarlıkların Osmanlı'ya ait olduğunu, İspanyollar eziyetinden 500 Osmanlı askerinin kurtardığını ancak bu askerlerin orada şehit düştüğünün'' anlatıldığını söyledi.

Mısır olayı dolayısıyla üzerlerine çok gelindiğini ifade eden Sn. Karal "Neden Müslüman Kardeşleri savunuyorsunuz dediler. Başbakanımız Mısır'a gittiğinde ne Mursi vardı ne İhvan. Mursi seçildiğinde ziyaretler normal bir şekilde arttı. Ama onun öncesinde de gitmişti. Mısır'daki darbenin asıl nedeni İsrail'dir. Güvenliği tehlikeye girince Mursi'yi devirdi. Osmanlı cihan devletinin ideallerini devam ettirmek istiyorsak Mısır'daki darbede bizi ilgilendirir, Mozambik'teki şehitlikte'' diyerek Dünyanın her tarafında ülke olarak var olmamız gerektiğini söyledi.

Sözlerine ''İlk başlarda Esat'la samimi pozlar vermeye başladığımız sıralarda halk baş kaldırdı. Oysa biz, Esat'la ılımlı olması için konuştuk. Ya Suriye'nin Müslüman halkı ya Suriye'nin bu hale gelmesine sebep olan Esat dedik ve halkı seçtik diyerek devam eden Sn. Karal ''Dört ay önce İran cumhurbaşkanı yardımcısı Ahmet Necat'ı ağırladık. Kendisi bize duydum ki anayasa çalışması yapıyormuşsunuz, bir önerim var; İran anayasasının en önemli maddesi :'İran bütün mazlumların yanındadır.' Dünyaya adalet pompalar. Bunu anayasanıza koymanızı öneriyorum. dedi. "Sizin bu yaklaşımınız yaptıklarınızla uyuşmuyor. Hem adaletin tarafında uğraşıyorsunuz hem de bebekleri öldüren bir diktatörün tarafını tutuyorsunuz" dediğini anlatarak mazlumlardan yana olmak için Anayasal bir dayanağa ihtiyaç duymadıklarını bunun köklerimizden gelen bir miras olduğunu söyleyerek konuşmasına son verdi.

Yapılan Soru Cevap Kısmının ardından vakfımızın kurucularından İstanbul Milletvekili Sn. Feyzullah Kıyıklık tarafından plaket takdim edildi. Ensar Buluşmaları, Somali Din Ataşesi Ahmet Aktürkoğlu'nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle son buldu.

_18182828112013__18184228112013__18185328112013__1819428112013_