Ensar Vakfı 6. Büyük Türkiye Buluşması


Ensar Vakfı’nın 2011 yılından bu yana her yıl düzenlediği “Büyük Türkiye Buluşması” programının bu yıl ki ev sahibi Antalya oldu. Bu yıl 6.’sı düzenlenen programa yaklaşık 500 kişi katıldı. Üç günlük programın ilk günü tanışma ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı, Ensar Vakfı Genel Kurul Üyesi Hayrettin Öztürk’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonrasında Ensar Vakfı Kurucularından Kerim Aytekin, Ali Erilli ve Ali Osman Emirosmanoğlu vakfın kuruluşundan bu yana gelen aşamaları ve tecrübelerini Ensar şubelerine ve katılımcılara anlattılar. Ardından Türkiye’nin dört bir yanından gelen şubelerimiz faaliyetlerini anlattı. Tanışma ve bilgilendirme toplantısı Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu’nun kapanış konuşması ile sona erdi.

İkinci gün Ensar Vakfı Erdek Piri Reis Camii İmam Hatibi Mehmet Aydın'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonrasında Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirdikten sonra Ensar Vakfı kurucuları ve mütevelli heyet üyeleri geçen yıldan bu yıla şubelerde ve birimlerde yapılan faaliyetleri şubelerimizle birlikte değerlendirdi. Bir sonraki oturumda ise Ensar Vakfı İstişare Heyeti Üyesi Av. Rıza Saka, 15 Temmuz Darbe davalarını anlattı. 

15 Temmuz gecesi tankıyla, topuyla bizi alaşağı etmeye çalışanlar, bugün bizi ekonomik sıkıntılar içine çekmeye çalışarak aynı saldırılarına devam ediyor!

15 Temumuz darbe davalarının her zeminde diri tutulması gerektiğini söyleyen Saka, lise düzeyi dahil okuyan her gencin bu davalara iştirak etmesi ve bu davalarda oluşan havayı teneffüs etmesi gerektiğini söyledi. 15 Temmuz darbe gecesi yaşanılan her olay için dava açıldığını da ekleyen Saka, bu davaları takip etmek için 15 Temmuz Davaları Platformu'nu kurduğunu söyledi. Konuşmasının sonunda Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, katılımından dolayı Av. Rıza Saka'ya plaket takdimi yaptı. 

Ardından "Vakıf, Siyaset ve Dindarlık" oturumu Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Daily Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz'ün başkanlığı ile başladı. Oturumun konukları "Vakıf neden önemlidir ve bu vakıflar toplumu nereye götürür?" konulu sunumu ile Başbakan Başdanışmanı Dr. Necdet Subaşı ve "Vakıflar ve siyaset arasındaki ilişkinin önemi" üzerine konuşan Ankara Milletvekili Aydın Ünal idi. 2017 yılı itibari ile din alanında oldukça özgür bir ortamda yaşadığımızı söyleyen Karagöz, Ensar Vakfı'nın bugün yük olan değil, yük alan bir vakıf olduğunu söyledi.  

Dr. Necdet Subaşı, "Bugün vakıflar istedikleri şekilde alternatif üretebilir, özgün ve yaratıcı projeler ortaya koyabilir. Bu anlamda vakıflar üzerlerine düşen görevleri yerine getiremezlerse manipüle edilmeye açık hale gelebilirler." dedi. 

Ankara Milletvekili Aydın Ünal ise," Vakıflarımız, derneklerimiz ve sendikalarımız hep bir meşruiyet içerisinde kaldılar. Hizmet üniteleri ile topluma olan katkıları ile Ensar Vakfı bu anlamda Türkiye'nin her yerindedir." dedi. 

Oturum sonunda Ensar Vakfı 6. Büyük Türkiye Buluşması'na katılımlarından dolayı Başbakan Başdanışmanı Dr. Necdet Subaşı'na Ensar Vakfı Kurucularından Kerim Aytekin tarafından ve Ankara Milletvelili Aydın Ünal'a ise Recep Çalık tarafından plaket takdimi yapıldı.

Öğleden sonraki oturumda ise 2016-2017 yılı içerisinde faaliyetleriyle diğer şubelere örnek olan Ensar Vakfı, Rize, Üsküdar, Kırşehir, Çatalca, Trabzon, Bursa ve Ataşehir şubeleri, " Şube Faaliyetleri - İyi Örnekler" oturumunda yıl boyunca yaptıkları faaliyetleri diğer şubelere sundular. 

Ensar Vakfı Rize Şube Başkanı Fethullah Şen, yurt çalışmalarında kaliteyi düşürmeden maliyetin düşürülebileceğini anlattı. Ensar Vakfı Üsküdar Şube Başkanı İsmail Şirin, eğitim destekli burs çalışmalarıyla ilgili üç yıldır yapmış olduğu çalışmaları diğer şubelerimizle paylaştı. Ensar Vakfı Kırşehir Şube Başkanı İsmail Yağmur, 2015 yılından bu yıla yapılan öğrenci ve gençlik çalışmalarında öğrenciler ile birebir ilgilenerek onları sadece maddi ya da okul olarak desteklemenin yanısıra kültürel ve sosyal olarak da hayata hazırladıklarını anlattı. Ensar Vakfı Çatalca Şube Başkan Yardımcısı Muhammet Aykın, şubede mühendisinden ev hanımına, öğretmeninden avukatına vakıf hizmetinde gayret sahibi olan hanımları her zaman desteklerini ifade etti. Ensar Vakfı Trabzon Şube Başkanı Ömer Topaloğlu, gençlik kamplarında kitap tahlili, namaz programı, huzurevi ziyareti ve sinema gecesi gibi gençleri geliştirecek sosyal aktiviteler yaptıklarını söyledi. Ensar Vakfı Bursa Şube Başkanı Ahmet Oruçoğlu, 2004'ten bu yana gençlik çalışmalarını spor kulüplerini sanatsal faaliyetlerle destekleyerek başarılı olduklarını söyledi. Ensar Vakfı Ataşehir Şube Başkanı Mükayil Bektaş, sosyal yardımlaşma çalışmaları kapsamında öğrencilere kırtasiye yardımları, spor malzemeleri yardımları, sosyal kardeşlik projeleri yaptıklarını ve eğitime katkı bursları verdiklerini söyledi. 

İkinci günün son sunumu Recep Demirkaynak'ın "Kim Olduğumuzu Biliyor muyuz?" sunumu oldu. Türkiye'nin değerlerini, kültürünü ve alışkanlıklarını mizansen olarak ele alan Demirkaynak, komedyen üslubuyla  şubelerimizin yüzünü güldürdü. 

İkinci günün sonunda İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah Kıyıklık, Türkiye'nin dört bir yanından gelen şubelerimiz ile bir araya gelerek sohbet etti. Kıyıklık, geçmişten bu yana yaşadığı tecrübeleri birebir şubelerimizle paylaştı.

Ensar Vakfı 6. Büyük Türkiye Buluşması üçüncü gününde "İmam Hatip Okulları ve Müfredat" oturumu,  Değerler Eğitimi Merkezi Koordinatörü Hulusi Yiğit başkanlığında başladı. Oturumun konukları, "Türkiye'de Din Eğitimi'nin Bugünü ve Geleceği" konulu sunumu ile MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve "Müfredat Yenileme ve Değişiklik Çalışmalarımız Üzerine" konulu sunumu ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş idi. 

MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, "Hedefimiz İmam Hatip Okullarında erişimi artırmak, bunu yaparken de kaliteyi ve kapasiteyi artırmaktır. 2017 yılı içerisinde Fen liseleri ve Sosyal Bilimler liseleri DKAB öğrenmenlerine yönelik hizmet içi eğitim programına 285 DKAB öğretmeni katılmıştır." dedi. 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş,"Müfredatlarda teorik bilgi yoğunluğundan ziyade pratik bilgi yoğunluğuna önem verdik. Müfredat yenileme sürecinde alan araştırmaları yaptık. Bu anlamda temel eğitimde geliştirilen ölçekler ve anket formları aracılığıyla sahadan veri topladık. Alan araştırmalarında 80.341 öğretmen, 15.608 eğitim yöneticisi ve 50.973 veliye eriştik." dedi. ,

Oturumun sonunda, "İmam Hatip Okulları ve Müfredat" oturuma katılımlarımdan dolayı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş'a İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah Kıyıklık tarafından ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz'a Antalya Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık tarafından plaket takdimi yapıldı.

Ardından 2016-2017 yılı içerisinde çeşitli alanlarda başarılı olan şubelere ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Hanımlar Komisyonu alanında Ensar Vakfı Çatalca Şubesi Başkanı Yardımcısı Muhammet Aykın'a, Ensar Vakfı Hanımlar Komisyonu Sorumlusu Ceyda Merdan tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Gençlik Komisyonu alanında Ensar Vakfı Ordu Şubesi Başkanı Olgun Küçük'e, Genç Ensar Kız Komisyonu Sorumlusu Sümeyye Soyal ve Genç Ensar Erkek Komisyonu Sorumlusu Ömer Faruk Din tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Eğitim ve Kurs Çalışmaları alanında Ensar Vakfı Adana Şube Başkanı Yalçın Çelik'e, Ensar Vakfı Genel Kurul Üyesi Ali Erilli tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı. 

Sosyal Yardım Çalışmaları alanında Ensar Vakfı Ataşehir Şube Başkanı Mükayil Bektaş'a, Genel Kurul Üyesi Hayrettin Öztürk tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Öğrenci Faaliyetleri alanında Ensar Vakfı Kırşehir Şube Başkanı İsmail Yağmur'a, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Yurt Çalışmaları alanında Hakkari'de yurt açan ilk sivil toplum kuruluşu olmamızı sağlayan Ensar Vakfı Hakkari Şube Başkanı Nurettin Fırat'a, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı. 

Akademik Faaliyetler alanında Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şube Başkanı İbrahim Durgut'a, İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah Kıyıklık tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Burs Faaliyetleri alanında Ensar Vakfı Üsküdar Şube Başkanı İsmail Şirin'e, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı. Şirin, ödülünü zor bir coğrafyada zor işlerle uğraşan Ensar Vakfı Iğdır Şube Başkanı Ünal Zaman'a hediye etti. 

Ensar Vakfı 6. Büyük Türkiye Buluşması, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu'nun kapanış ve teşekkür konuşması ile sona erdi. Dilberoğlu:

"Bu programı organize etmemizde bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah Kıyıklık ve Antalya Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık'a hassaten teşekkür ediyorum. Büyük buluşmalarda amacımız, Türkiye'nin dört bir yanında olan şubelerimize her yıl üç gün misafir olmak ve içinde bulunulan yılı her birlikte değerlendirmek. Bu yıl Antalya'daydık. Seneye inşAllah başka bir ilde olacağız. Üç gün boyunca gerçekleştirdiğimiz oturumlar ve istişareler hakkımızda hayırlı olsun. Katılan şubelerimize ve üç gün boyunca çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ensar Vakfı olarak hayırlara vesile olmayı Allah'tan niyaz ediyorum. Allah'a emanet olun." dedi.

Program aile fotoğrafının ardından sona erdi. 

Neden Büyük Türkiye Buluşması?

Üç günlük bir takvim sürecinde yapılan toplantı; 2014 yılından günümüze ülke çapında özverili bir çalışma ile şube sayısını artıran Ensar Vakfı gönüllülerini buluşturmaktadır. Yerel ve bölgesel bazda insan ilişkilerine verdiği önemi geliştirerek devam ettiren Ensar Vakfı; eğitim ve STK projeleri ile daha çok insana ulaşmakta ve yardım elini uzatmaktadır.

Ensar Vakfı gönüllülerinin emekleri neticesinde bugün 170 şubeye ulaşan Ensar Vakfı ülke çapındaki tüm şube başkanları ve şube başkanı yardımcıları’nı bir araya getirdiği bu toplantılara “Büyük Türkiye Buluşması” adını vermektedir. İstanbul’da bulunan Vakıf Genel Merkezi, yıllık faaliyet takvimi dâhilinde muntazam düzenlediği Bölge Toplantılarına onlarca şube iştirak etmekte ve vakıf gönüllüleri birbirleriyle tanıştırmaktadır. Türkiye buluşmasında ise ülke çapındaki tüm Ensar Vakfı Şube Yönetimleri bir araya gelerek karşılıklı çalışma, değerlendirme ve iş birliği imkanına kavuşmaktadır.

Haberin Galerisi