Ensar Vakfı 5. Büyük Türkiye Buluşması Antalya`da gerçekleşti


Evvelki yıl Bursa’da, geçtiğimiz yıl ise Ankara’da düzenlenen Ensar Vakfı Şubeleri Toplantılarının beşincisi bu yıl Ensar Vakfı Antalya ŞubesiAntalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı veSerik Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Antalya’da “Ensar Vakfı 5. Büyük Türkiye Buluşması” program başlığı altında yapıldı.

Neden “Büyük Türkiye Buluşması”?

Üç günlük bir takvim sürecinde yapılan toplantı; 2014 yılından günümüze ülke çapında özverili bir çalışma ile şube sayısını artıran Ensar Vakfı gönüllülerini buluşturuyor. Yerel ve bölgesel bazda insan ilişkilerine verdiği önemi geliştirerek devam ettiren Ensar Vakfı; eğitim ve STK projeleri ile daha çok insana ulaştı, yardım elini uzattı.

Ensar Vakfı gönüllülerinin emekleri neticesinde Yüz Altmış Altı Şubeye ulaşan Ensar Vakfı  bu nedenle ülke çapındaki tüm Şube Başkanları ve Şube Başkanı Yardımcıları’nı bir araya getirdiği bu toplantılara “Ensar Vakfı Büyük Türkiye Buluşması” adını veriyor.

İstanbul’da bulunan Vakıf Genel Merkezi, yıllık faaliyet takvimi dâhilinde muntazaman düzenlediği Bölge Toplantılarına onlarca şube iştirak ediyor ve vakıf gönüllüleri birbirleriyle tanışıyor, hasbihal ediyor, fikir alışverişinde bulunuyor ve karşılıklı değerlendirmeler yapıyorlar.  Ancak Türkiye buluşmasında, ülke çapındaki tüm Ensar Vakfı Şube Yönetimleri bir araya gelerek karşılıklı çalışma, değerlendirme ve iş birliği imkanına kavuşuyorlar.

Ensar Vakfı Antalya Şubesi, Ensar gönüllülerini buluşturdu

Ensar Vakfı Şubeleri 5. Büyük Türkiye Buluşması’na, Yüz Altmış Altı Şubeden ve Genel Merkez’den yaklaşık dört yüzün üzerinde yönetici katıldı. Program boyunca davetlilerin de iştirak etmesiyle katılımcı sayısı Beş yüze ulaştı. Ev sahibi Ensar Vakfı Antalya Şubesi ve Genel Merkez ekibi, organizasyonun her aşamasında katılımcı ve davetlilerle yakından ilgilendi.

Ensar Vakfı Şubeleri 5. Büyük Türkiye Buluşması üç gün devam etti

18, 19 ve 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Ensar Vakfı Şubeleri 2016 Büyük Türkiye Buluşması program akışı şu şekilde gerçekleşti:

 

İlk gün: Tanışma ve Bilgilendirme Günü

18 Kasım Cuma saat 17.00’de Antalya Belek’te bulunan Susesi Luxury Resort otelinde buluşan katılımcılar, ilk günü tanışma, hasbihal ve serbest görüşmeler yaparak geçirdiler.

Ensar Vakfı kurucularından ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ve Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in moderatörlüğünde 166 Ensar Vakfı Şubesinden 400'e yakın katılımcı ile birlikte 2016 yılı "Büyük Türkiye Buluşması"nın ilk ayağı olan tanışma toplantısı saat 19:30’da başladı. Salonda bulunanlar kendilerini diğer katılımcılara tanıttı. Ardından ise gerek kendilerinin gerekse diğer şubelerin yahut genel merkezin çalışmalarına dair bilgi, fikir ve eleştiri aktarımında bulunuldu. Moderasyon başkanı Kıyıklık söz isteyen herkese söz hakkı tanıdı ve konuşmacılar kendilerine ayrılan süre içinde paylaşımda bulundular.

Şube Başkanları ve Başkan Yardımcıları, her geçen gün daha da büyüyen Ensar Vakfı bünyesinde birbirleriyle yüz yüze tanışma ve hasbihal etme, proje ve çalışmalarını paylaşma, fikir teatisinde bulunma olanağı buldukları gibi eleştiri ve geliştirme imkânına da sahip oldular. Tüm şube yöneticilerinin bir arada bu etkileşimli yüz yüze görüşme imkânı, hafta sonu boyunca devam etti.

İkinci gün: Açılış ve Panel Günü

19 Kasım Cumartesi, programın ikinci günü ise katılımcılar yoğun bir gün geçirdiler. Günün programı sabah 08:00 itibarı ile yedi kısımdan oluştu ve 21:30’da sona erdi.

Açılış:

Buluşmanın ikinci gününe, Muratpaşa Camii İmamı İrfan Keskin’in Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlandı. Ve iki açılış konuşması ile devam etti.

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu: “Ensar Vakfı Türkiye'nin değerleri için adına yaraşır şekilde önderlik, yol göstericilik yapıyor.”

Ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu içten bir selamlama ile Vakfın 2016 hedeflerini ve realizasyonunu aktardı. Dilberoğlu 15 Temmuz sürecinde Türkiye gençliğinin geleceğinden emin adımlar attığını, bu dönemde STK’ların Türkiye genelinde Millet’i ve Devlet’i kaynaştırdığını belirtti. Halkın sesinin Hakk’ın sesi olduğunun altını çizdi. Değerlerine sahip çıkan ülke insanına hizmet etmenin, en öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. “Ensar Vakfı Türkiye'nin değerleri için adına yaraşır şekilde önderlik, yol göstericilik yapıyor.” diyen Dilberoğlu özverili ve gönüllü çalışmalarından dolayı tüm Ensar Vakfı üyelerine teşekkür etti.

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, EnsarVakfı Kurucularından Feyzullah Kıyıklık: "Biz birbirimizle dost ve kardeşiz; Ensarız. Eksik ve hatalarımızı birbirimize mutlaka göstermeliyiz."

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Ensar Vakfı Kurucularından Feyzullah Kıyıklık’ın ise konuşmasında daha güzel bir Türkiye için birlikte adım atmanın, birlikte başarmanın, birlikte ilerlemenin, birlikte harekete geçmenin, birlikte tehlikeleri bertaraf etmenin, birlikte güç toplamanın bu Millet’e faydasının yadsınamayacağının altını çizdi. Kıyıklık, 15 Temmuz gibi bir badirenin birlikte karşı koyma ile bertaraf edildiğini söyledi. Kıyıklık, Millet-STK-Siyaset ilişkileri dâhilinde daha güzel bir Türkiye için “Eksik ve hatalarımızı birbirimize mutlaka göstermeliyiz, çünkü biz Ensarız, biz kardeşiz.”dedi.

5. Büyük Türkiye Buluşması ise Cumartesi günü söyleşi ve paneller ile devam etti.

Söyleşi: Prof. Dr. Raşit Küçük:"Vakıf kendini Halka tahsis eder, tüm hizmetlerini medeniyet anlayışı çerçevesinde insana, insanlığa sunar."

İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, “Vakıf ve Vakıf İnsanı Olmak” başlığı altındaki söyleşide katılımcılara, geçmişten günümüze örnekler sunarak, bir vakfın da vakıf insanının da şartlar ne olursa olsun yaşamının, amacının, hedefinin sadece “Allah Rızası” olduğunu aktardı.

Panel: 15 Temmuz Süreci ve Yeni Türkiye

Daily Sabah Genel Yayın Yönetmeni  Serdar Karagöz’ün moderatörlüğündeki panelin katılımcıları; Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen, Gazeteci-Yazar Ekrem Kızıltaş, Ak Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, Gazeteci- yazar Merve Şebnem Oruçve SETA İstanbul Genel Koordinatörü  Prof. Dr. Fahrettin Altun  oldular.

Panelistler kendi ilgi alanlarında ve kendi öz tecrübeleri ile 15 Temmuz Darbe Girişimi sürecini değerlendirdiler. Panelde; Türkiye, Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Balkanlar’da bu darbe girişiminin etkileri ve travmaları gözler önüne serildi. 15 Temmuz sürecinde kalkışmayı hazırlayan etkenler, darbenin başarısız oluşu ve akabinde atılan adımlar değerlendirildi. Salondakiler tarafından büyük bir ilgiyle dinlenen panelde Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen’in "15 Temmuz Gecesi herkes ‘Reis’ oldu." Cümlesi herkesin dikkatini çekti. Panelin son kısmı ise büyük buluşmaya katılan şube yetkililerine soru/cevap için ayrıldı.

Söyleşi: Sancak Holding Yönetim Kurulu Başkanı’ndan 20 yıl sonraki Türkiye ve Dünya

Sancak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Ensar Vakfı 5. Büyük Türkiye Buluşması’nda yer alan vakıf yöneticilerine "20 Yıl Sonraki Gelecek Tahayyülü"nü aktardı. Sancak, şaşırtan, üzen ve sevindiren olası gelişmeleri gerekçeleri ve tarihteki tekerrürleri ile açıklayarak salondakilere iletti.

Motivasyon/Söyleşi: Dr. Halit Yerebakan: Hayatın Ritmi, Sağlıklı Yaşamın Rengi

TV ekranlarından tanıdığımız, TRT 1 kanalında yayınlanan “İyi Fikir” programının yapımcısı, kalp ve damar cerrahı Dr. Halit Yerebakan“Hayatın Ritmi, Sağlıklı Yaşamın Rengi” başlığı altında öğretici, eğitici ve eğlendirici bir motivasyon etkinliği ile katılımcılara sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam için püf noktaları sundu. Yerebakan’ın performansı ve uyarıları katılımcılar tarafından takdir edildi.

İkinci günün kapanışı: Yerel STK’lar ve yönetimin katılımıyla akşam yemeği

Yerel STK’ların Ensar Vakfı yöneticileri ile tanışıp bir araya geldikleri akşam yemeğinde; Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Valisi Münir Karaoğlu  ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı  Orhan Erdem, davetlilere çok kısa birer selamlama ve teşekkür konuşması yaptılar. Akşam yemeğinin sonunda Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader tarafından bereket duası yapıldı.

Üçüncü gün: Gençlik seminerleri ve vedalaşma

Ensar Vakfı 5. Büyük Türkiye Buluşması 20 Kasım Pazar günü sabah 08:00’de 5 bölümden oluşan bir programla start aldı ve saat 14:00’de Antalya Kaleiçi Gezisi ile son buldu.

Seminer: Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman: "Algı ve Gerçeklik Arasında Sıkışan Gençlik"

Gençlik uzmanı, sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman "Algı ve Gerçeklik Arasında Sıkışan Gençlik" başlıklı seminerinde katılımcılara, günümüz şehir hayatı ve taşradaki yaşamdan gençliğin sorunlarını aktardı. Miraç, sorunları kendi tespiti olarak değil; doğrudan gençlerin kendisine verdiği cevaplar olarak salondakilere sundu. Şaşırtıcı ancak acı gerçeklerle karşılaşan katılımcılara durum tespiti yapan Miraç, yol gösterici değerli bilgiler aktardı. Hareketli anlatım tarzı ve ilim, bilim ve insan çerçevesindeki analizleri ile büyük beğeni toplayan Miraç’ı program sonrasında şube başkanları yalnız bırakmadılar.

Yılın Şube Ödülleri

Ensar Vakfı Kağıthane Şubesi Faaliyet Ödülü, Ensar Vakfı Antalya Şubesi Yılın Şubesi Ödülü, Ensar Vakfı Rize ve Ordu Şubeleri ise Yurt Faaliyetleri Ödüllerini aldılar. Özverili çalışmaları ile göz dolduran tüm Ensar Vakfı Şubeleri arasında bu şubelerin çalışmaları Vakıf Merkezi tarafından ödüle layık görüldü.

Seminer: Türkiye’de Din Öğretimi ve Gençliğin Eğitimi

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmazve KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, katılımcılara yıl içinde; gençliğe yönelik ve gençlerle birlikte yaptıkları faaliyetleri örnekler sunarak aktardılar.

Seminer: 15 Temmuz'da Yanıltan Gençlik ve Gençlik Çalışmalarını Yeniden Düşünmek

Türkiye insanın yaşadığı 15 Temmuz süreci; toplum ve birey nezdinde STK’ların duruşu, ortak tavır ve gençlik çalışmalarının genel bir değerlendirilmesi yapıldı.

Kapanış: Antalya Kaleiçi Gezisi ve Şehir Turu 

Ensar Vakfı 5. Büyük Türkiye Buluşması, Vakıf yöneticilerinin Antalya gezisi ile son buldu.

Not: Foto galeri en kısa sürede güncellenecektir

Haberin Galerisi