Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ oldu


Ensar Vakfı’nın her hafta düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ oldu. “Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması” konulu konferans Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

16 Nisan Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

Program Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz’ın takdimiyle başladı. Poyraz “Halk oylamaları, siyasetin tıkandığı ya da çözüm bulmakta zorlandığı konularda, doğrudan halkın görüşünün alındığı seçimlerdir. 16 Nisan’da geride bıraktığımız halk oylaması da, uzun yıllardır çözüm bulunamayan “yürütme gücünün etkinliği” sorununa çözüm getirmeyi hedeflemiştir. Yasama ve yürütmenin birbirine geçtiği Parlamenter sistemlerin verimliliği, iktidar ve muhalefet arasındaki uyum ve işbirliğine bağlıdır. Bu konuda ülkemizin yaşadığı neredeyse traji-komik hatıralar, hepimizin yüzünde acı gülümsemelere neden olmaktadır.Bugün ülkemiz, değişmekte olan dünya dengeleri ve yangın yeri diyebileceğimiz İslam coğrafyasında, gücünü doğrudan halktan alan kararlı bir mücadele için yeni bir başlangıç yapmıştır. Açılan bu yeni sayfa, özellikle uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanında etkin politikaların üretilmesine ve uygulanmasına imkân sağlayacaktır. Temennimiz, ülkemizin dünyada ve coğrafyasında hak ettiği yeri edinmesidir.” diyerek sözü Bakan Akdağ’a bıraktı.

Sivil Toplum Buluşmaları Önemli

Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ, Ensar Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Ensar Buluşmaları’nda “Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması Neler Getirecek?” konulu konferans verdi. Sayın Akdağ konuşmalarına, sivil toplumla buluştukları bu programların ne kadar faydalı ve gerekli olduğuna vurgu yaparak başladı. Sayın Akdağ “Bu tarz programları gerçekleştirdikleri için yönetiminize ve emek veren arkadaşlara teşekkür ederim. Bu tür programlar özellikle seçim ve sandık olmadığı zaman daha da önemli bir hale geliyor. Seçim olduğu zaman, konu ikna etmeye kayıyor ve biraz da asıl amacından sapıyor.” dedi.

Başarılarımızı Cumhurbaşkanımız Başta Olmak Üzere Tüm Kardeşlerimizin Sahaya İnmesine Borçluyuz

Sn. Akdağ sağlıkta dönüşümle ilgili konuşmasına başlamadan önce “Hükümetimiz 14 yıllık başarısını başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm kardeşlerimizin sahaya inmesine borçludur.” diyerek teşekkürlerini sundu.

İhtilallerin Anayasasından Milletin İradesine

Cumhurbaşkanlığı sistemi değişikliğinin ülkemiz için ne kadar gerekli olduğuna vurgu yapan Akdağ “Geçtiğimiz sisteme bakacak olursak bazı sıkıntılarla karşılaştık. Yönetim sistemimize baktığımızda ihtilaller sonrasında yapılan anayasaları görüyoruz. Halkın iradesinden uzak bir şekilde oluşturulan anayasalar bunlar. Son değişiklikle birlikte milletin iradesinden daha üstün bir irade olmayacak. Şimdiye kadarki sistemler hep halk tarafından seçilmiş siyasilerin yanlış işler yapacağı düşüncesine göre düzenlenmiş. Peki, kime göre? Askerlere göre, vesayet sahiplerine göre, seçkinlere göre... Kurduğumuzyeni sistemle bu seçkinci anlayışı da ortadan kaldırdık.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle Tüm Alanlarda Daha Yalın ve Bürokrasiden Uzak Kararlar Alınabilecek

Sn. Akdağ “Hükümet sistemi değişikliğinin sağlık alanını nasıl etkileyeceğini soruyorlar. Aynı şekilde bunu eğitim, kültür ve diğer alanlar için de soruyorlar. Bunun tek bir cevabı var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile tüm alanlarda sistemin daha yalın, bürokrasiden uzak ve milletin kararlarına yakın olacağını söyleyebiliriz.” diyerek konuşmalarına devam etti.

Yeni Sistemle Yetki ve Sorumluk Karmaşası da Çözülecek

“Bir işin başında birden çok kişi olursa o iş yürümez. Mesela şu anda evde sağlık hizmetleri veriyoruz. Evde sağlık hizmetlerini daha ileriye nasıl taşıyabiliriz diye düşündük. Bu işi kamu hastaneleri ile halk sağlığı birlikte yürütüyor, bir bölgede sorun oluşup o bölgede inceleme yaptığımızda kimin sorumlu olduğunu bulmakta zorlanıyoruz. Yeni sistemde her işin sorumlusu belli olacak. Süresi belli olan bir sorumluluktan bahsediyoruz. 5 yıllık süre sonunda bunun hesabını da sorabiliyoruz. Bunun bize katkısı da 5 yıl süreyle bir programı düzenlemek mümkün olacak. Eski sistemde bu istikrardan bahsedemezdik... AK Parti hükümetleri zamanında var olan istikrar da partimizin başarısıdır. Biz bu yeni sistemle istikrarın da garantisini veriyoruz.” dedi.

Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması İki Ay İçinde Kamuoyuna Duyurulacak

Sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasına değinen Akdağ “Mevcut hükümetle sağlıkta dönüşümün aşamalarını oluşturduk. 2 ay içinde kamuoyuna duyuracağız.” dedi.

Ülkemizin Geleceğini Tehdit Eden 3 Sağlık Sorunu

“Önümüzde büyük bir risk var, bulaşıcı olmayan hastalıklar yani sigara bağımlılığı, şişmanlık ve hareketsizlik gibi sağlık sorunları,bunlar Türkiye’nin geleceğini tehdit ediyor... İkinci dönemde bunu da azaltmayı planlıyoruz. Tabi mükemmel bir hastaneyi yapmak, hastayı helikopterle taşımak zor da olsa bir şekilde yapılabiliyor ama tütün alışkanlığı, hareketsizlik gibi insanların yaşam biçimlerini etkilemek çok daha zor. Medya kampanyaları ve sivil toplum kuruluşlarımızla bunu gerçekleştireceğiz inşallah. Bununla beraber sağlık hizmetlerinde vatandaş memnuniyeti %39’dan %75’e çıktı. 2003’e kıyasla da bugün hastalık yükü %4 oranında azaldı.” diyerek konuşmalarına devam etti.

Sağlık BakanıSn. AKDAĞ, Ensar Vakfına teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.