Ensar Vakfı Şırnak Şubesi Kudüs Konulu Konferans Düzenledi


 Ensar Vakfı Şırnak şubesi ve Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi iş birliğiyle 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kudüs konulu konferans icra edildi.

Konferansa Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Genel Sekreter Doç. Dr. İbrahim Baz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Güneş, İİBF Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, Ensar Vakfı Şırnak Şube Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Rençber, öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

Konferansın açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Güneş yaptı. Güneş, "İslam hukukunda eğer bir yer camii ise o yer sonuna kadar camiidir. Kudüs’te İslam coğrafyasındadır ve ilelebet böyle kalacaktır.” dedi.

Takdim konuşması yapan Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, “Şırnak Üniversitesi olarak etkinliklerimiz devam etmekte. Kudüs bizim için, İslam için önemli bir yer. Bu anlamda bizler ve gençler hocamızın bilgilerinden istifade edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Mustafa Güler, 1847’den günümüze Filistin toprakları, Kudüs’ün geçmişten günümüze tarihi yapısı, kutsal emanetler, Kudüs’ün bugünkü durumu, Kudüs’te yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerine önemli açıklamalar yaptı.

Güler, gençlere özellikle Kudüs ile ilgili proje ve araştırma yapmaları hususunda önerilerde bulundu.

 

Haberin Galerisi