Ensar Vakfı 34. Geleneksel Kır Gezisi


Bu yıl 34.sü düzenlenen Geleneksel Ensar Vakfı Kır Gezisi, 9 Temmuz Pazar günü yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla Belgrad Ormanı Kirazlıbent mevkiinde gerçekleşti. Piknik alanına İstanbul’un ilçeleri olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinden Ensar Vakfı ailesine gönülden bağlı birçok kişi geldi. Ailelerin gelmesiyle birlikte piknik katılımcılarına serbest zaman tanındı. Çocuklar aileleriyle birlikte piknik alanına kurulan oyun alanlarında vakit geçirirken çeşitli ikramlar bulunuldu.

Öğle vaktine doğru ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı coşkulu bir şekilde tempo tutarak piknik alnında mehteran ziyafeti sundu. Mehteran gösterisinin ardından Ensar Vakfı bünyesinde yer alan İstanbul Tasarım Merkezi (İTM), Hanımlar Komisyonu, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM), Ensar Neşriyat çadırları gelenlere Ensar Vakfı ile ilgili çeşitli bilgi aktarımında bulundular.

Serbest zamanın ardından Kır gezisi programı Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından ise cemaat ile birlikte öğle namazı kılındı. Namazdan hemen sonra ise Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader piknik alanına gelen ailelere hoş geldiniz konuşması yaparak 34.sü düzenlenen piknikte tekrar bir araya gelmenin haklı gurunu yaşadığının altını çizdi. Daha sonra konuşmasını gerçekleştiren Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, geçen sene yaşanan hain darbe girişiminden dolayı bir araya gelinemediği ve geleneksel pikniğin yapılamadığını belirtti. Dilberoğlu, Ensar dostlarının, Türkiye’nin dirliğine, birliğine İslam ümmetinin geleceğine inanan samimi Müslümanların piknikte yer aldığını söyleyerek, gelecek senelerde de Ensar Vakfı pikniklerinin icra edilmesi gerektiğini vurguladı. Çok fazla şehit ve gazilerimizin olduğunun altını çizerek, “Şehit ve gazilerimizden Allah razı olsun, onların bıraktığı emanete de hakkıyla sahip çıkabilmeyi bizlere nasip eylesin. Bugün çok değerli misafirlerimiz de var. Ensar Vakfı geleneksel pikniğimizde her zaman bilgilendirmelerde bulunuyoruz. 170 şubemizle yurtlarımızda bu sene 10 bin bu yıl içerisinde de 20 bine yakın öğrencisi ile birlikte binlerce bursiyeri, yurtdışındaki yurt ve vakıf faaliyetleri ile birlikte imam hatip okullarımızdaki faaliyetlerimizdeki 1 milyon 300 bini geçen öğrenci sayısını 3000’ini geçen okullar ile tüm Türkiye çapında hizmet etmeye gayret ediyoruz. Özellikle İstanbul’daki imam hatip okullarımızda ücretsiz öğle yemeği hizmetine ve bunun gibi birçok hizmeti vakıf bünyesinde devam ettirmeye çalışıyoruz. Sizlerin duası ve inancıyla elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Av. Dilberoğlu’nun konuşmasından sonra ise Ensar Vakfı ailesinden Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Peker konuşmasını gerçekleştirdi. Peker konuşmasına dua ile başlayarak, Ensar Vakfının çok önemli bir görev üstlendiğini belirten Peker, özellikle gençlerimizin, tüm halkımızın milli ve manevi duygularımızı geliştirmeyi hedefleyen bir yaklaşımla hareket ediyor. Biz de Samsun’da aynı amaç doğrultusunda hareket ediyoruz şeklinde konuştu. Peker, insanoğlunun hem iyiye hem de kötüye yönelme hissiyatının bulunduğunu söyleyerek konuşmasına, “Allah’ın insandan istediği bu kötü olumsuz istek ve arzuları kontrol altına almasını sağlamaktır. Baskılamak iyi özelliklerini ön plana çıkarmanın uğraşı yapılıyor. Ensar Vakfı, bu doğrultuda faaliyetlerde bulunuyor. Eğitim faaliyetine ağırlık veriyor.” dedi.

Samsun Şube Başkanı Peker’den sonra bir diğer konuşmacı olarak Osmaniye Kadirli Şube Başkanı Mahmut Bozdoğan sahneye geldi. Sahnedeki konuşmasına ilahi okuduktan sonra başlayan Bozdoğan, “32 yıl önce biz burada iki tane kilimin üzerine yönümüzü kıbleye döndüğümüzde sağımıza solumuza baktığımızda iki kilimin üzerini dolduracak kadar kişiyle faaliyete başlamıştık diyen kurucu üyemizi duyduğumda çok duygulandım. Bugün ise gönül vermiş birçok insan aramızda ve bu insanların arasında yer almanın mutluluğu için Allah’a hamdolsun. Ensar olmayla birlikte uzun yoldan geldiğinizde yorgun olursunuz ve bitkin hissedersiniz. Ben uzun kilometrelerce yoldan geldim ve hiçbir yorgunluk, bitkinlik hissetmiyorum. Sebebi ise burada bulunuyor olmam.” ifadelerini kullandı. Bozdoğan, daha sonraki pikniklerde de beraber olmayı dileyerek konuşmasını bitirdi.

Hüseyin Avni Coş: Fitne ve fesada düşmeden bölücü, parçalayıcı, düşürücü tuzaklara fevkalade uyanık olmalıyız!

Geleneksel Ensar Vakfı pikniğinde yer alan misafirlerden Sakarya eski valisi olan şu anda da Merkez Valisi Hüseyin Avni Coş, piknikteki katılımcıları selamlayarak konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına herkesi selamlayarak başlayan Coş, “Bugün burada en önemli sivil toplum kuruluşlarından Ensar Vakfı’mızın pikniğinde sizin gibi değerli kardeşlerimizle birlikte olmaktan büyük bir şeref duyuyorum. Bugün burada böyle güzel bir ortamda sizleri birlikte görmekten ve sizlerle müşerref olmaktan memnuniyet duyuyorum. Aziz milletimize, yüce dinimize hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman her türlü hizmete hazır olmamız gerekiyor. Elimizden gelen her türlü gayreti göstererek kutlu davaya hizmet etmemiz gerekiyor.” dedi. Coş, fitne ve fesada düşmeden bölücü, parçalayıcı, düşürücü tuzaklara fevkalade uyanık olarak çalışmalarımızı sürdürmemiz gerektiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Merkez Valisi Coş’tan sonra selamlama konuşmasına Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz gerçekleştirdi. İmam hatip gönüllülerinin ve Ensar Vakfı’nın böylesi bir piknikte bir araya gelmesi bizim için büyük bahtiyarlık dedi. İleride Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi ile ortak bir çalışma yürütmeyi amaçladığını söyleyen Yılmaz, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için de ortak öğretmen çalışmaları yürütüleceğini de belirtti. Sonrasında selamlama konuşması için Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan söz aldı. Kültür, sanat ve eğitim noktasında gençlerimizi yetiştirmenin önemine dikkat çeken Demircan, üretmenin kıymetli olduğu bu çağda ruh-beden ilişkisini kavrayan, dijital çağda üreten gençlerin yetişmesini önemseyen Demircan, Ensar Vakfına üreten gençleri destekleyen yapısı için teşekkürlerini iletti. Sonrasında sözü Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen aldı. Ensar Vakfı’nın istikrarlı piknik geleneğini sürdürdüğü için teşekkürlerini iletti. Isparta Milletvekili Sait Yüce de Ensar Vakfı Geleneksel pikniğindeydi. Yüce, “Mekteplerin ve ailelerin ahlak dersi vermesi yetmez, icracı da olmak gerekir. Ensar Vakfı ailesi bu anlamda icracı olma noktasında önemli bir rol üstlenmiştir.” dedi. Sonrasında İstanbul Milletvekili İsmet Uçma sözü aldı. Güngörmüşler ile gün görmeye aday olanların bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Uçma, Ensar’ın bir araya gelme noktasında önemli bir aile olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından dualar yapıldı ve Ensar Vakfı yemek ikramlarında bulundu. Çay ikramı ve sohbetlerin ardından geleneksel piknik sona erdi.

Haberin Galerisi