Emine Erdoğan, STK`ların kadın temsilcileriyle bir araya geldi


Aralarında Ensar Vakfı'nın da bulunduğu Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevinde kabul eden Emine Erdoğan, toplumların dönüştürücü gücü olan STK’ların, tarihî dönemlerde etki ve sorumluluklarının daha büyük olduğuna dikkat çekerek, 16 Nisan’ın vesayetlerden kurtulmak ve hızlı işleyen bir bürokratik yapı kurmak adına bir fırsat olduğunu kaydetti.

 

Ensar Vakfı Hanımlar Komisyonu temsilcilerinin de hazır bulunduğu kabulde, Erdoğan yaptığı konuşmasında sivil toplum kuruluşlarının misyonlarına değindi. Erdoğan, sivil toplumun, Türkiye’nin demokratik gelişimi ile paralel bir gelişme içinde olduğunu söyledi.

 

STK'lar kadın sorunlarının giderilmesinde önemli sorumluluklar üstlenmiştir

 

1990’lı yıllardan itibaren sivil toplumun alanının genişlediğine, son on yılda millî iradenin güçlenmesi ile çok farklı alanlarda oluşumlar kurulduğuna işaret eden Emine Erdoğan, vakıf medeniyetine sahip Türk vatandaşlarının istatistiklere girmeyen geniş bir gönül defterine sahip olduklarını vurguladı.

 

Sivil toplum kuruluşlarının adeta bir okul gibi çalıştığını ve özellikle kadın sorunlarının giderilmesi noktasında önemli sorumluluklar üstlendiğini hatırlatan Emine Erdoğan, toplumların dönüştürücü gücü olan STK’ların, tarihî dönemlerde etki ve sorumluluklarının daha büyük olduğuna dikkat çekerek, 16 Nisan’ın vesayetlerden kurtulmak ve hızlı işleyen bir bürokratik yapı kurmak adına bir fırsat olduğunu kaydetti.

 

Emine Erdoğan, Türkiye’nin şimdiye kadar vesayetçi sistemin engellerini aşmak için harcadığı enerjiyi, bundan sonra sağlam bir gelecek inşası için kullanması gerektiğini dile getirdi ve konuşmasını, STK temsilcilerine demokratikleşmeye olan katkıları nedeniyle teşekkür ederek bitirdi.

Haberin Galerisi