Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi’ni anlattı


Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci – Yazar Erem Şentürk, Ensar Vakfı Samsun Şubesi tarafından düzenlenen konferansta 550 kişiyi aşkın katılımcıya Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi’ni anlattı.

15 Temmuz Şehitler Parkı Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda  550 kişiyi aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen konferansta konuşan Diriliş Postası Yazarı Erem Şentürk, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde artık devlet ve hükümetinin ayrı olmadığını, milletin devlet olduğunu söyledi.

YENİ SİSTEMDE MİLLET NE DERSE O OLACAK!

Türkiye’de milletin seçtiklerinin hükümet olabilmesine rağmen devlet olamadıklarına da dikkat çeken Şentürk, devletin gizli bürokrat sahiplerinin 55 yıldır nükleer santral yapabilmenin şartlarını oluşturmadıklarını tüzüklerle, yönetmeliklerle bu günlere gelindiğini kaydetti.

Mevcut sistemde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) 16 üyeyi bürokratların atadığını belirten Şentürk, “Şimdi o yok. Çok sevdikleri, parlamenter sistem, uydurdukları meclis HSYK’ya kaç üye atıyor şu anda biliyor musunuz? Sıfır. Hani siz meclisi çok seviyordunuz? Hani yetkiliydi? 16 üyeyi bürokratlar atıyor. Kim bu bürokratlar, bilmiyoruz. Şimdi yeni sistem diyor ki senin yetkin ‘sıfır’. Cumhurbaşkanı yine aynı sayıyı atayacak ama meclis de 7 tane atayacak.” dedi.”Başkan bir tane oluyor ve bütün yetkiler onda toplanıyor” denildiğini aktaran Şentürk, şöyle devam etti:

“Zaten devlet öyle bir şey. “O yetkiye yarın manyağın biri başa gelirse”. İki saçmalık var. Birincisi kalben söylüyorum ki bu millet yüzde 51 oyla bir manyağı seçmez. Zaten şu anki sistem, ‘manyak gelirse’ deyip adamı çalıştırmama üzerine kurulu. Zaten hiç denetleme sistemi yokmuş gibi numara yapıyorsunuz ya bazı milletvekillerinin hoşuna gitmeyebilir. Şu an bir milletvekiline görevi kötüye kullanmaktan dava açabilir misiniz? Açamazsınız. Çünkü onun görev tanımı yok. Yeni sistemde 600 milletvekili olacak. Kanun yapacaksınız ve tek adam olacak. Ne mahsuru var.”

MİLLET BİR MANYAK SEÇER Mİ?

Tayyip Erdoğan’dan sonra manyağın biri gelirse şeklindeki eleştirilere de değinen Şentürk, “Burada da İki saçmalık var. Birincisi kalben söylüyorum ki bu millet yüzde 51 oyla bir manyağı seçmez. Zaten şu anki sistem, ‘manyak gelirse’ deyip adamı çalıştırmama üzerine kurulu. Şu an bir milletvekiline görevi kötüye kullanmaktan dava açabilir misiniz? Açamazsınız. Çünkü onun görev tanımı yok. Yeni sistemde 600 milletvekili olacak. Görev ve yetki tanımı olacak, kanun yapacaklar” diye konuştu.

EVLADA DEVLET MİRAS EDİLİR

Yeni sistemin “Recep Tayyip Erdoğan” meselesi olmadığını sözlerine ekleyen Şentürk: “Defalarca kendisi de ‘ben zaten ölümlüyüm, öleceğim’ demiştir. ‘Evlada devlet bırakma fırsatını kaçırıyorsunuz’. Evlada devlet miras edilir, hatalar miras edilir. Bu millet 100 yıldır ceza kanununu aldığı İtalya’nın hatasını yapıyor. Bir hata yapacaksa kendi hatasını yapsın. Evladı, kendi hatasını miras etsin, kendi devletini kursun. Evladına devlet miras etsin. Evlada para miras edilir, bir sürü şey olur da vallahi devlet bir giderse, ne o ev, ne o tarla, hepsi değersizleşir ” dedi.

Yeni sistemin “Recep Tayyip Erdoğan” meselesi olmadığını ifade eden Şentürk, “Defalarca kendisi de ‘ben zaten ölümlüyüm, öleceğim’ demiştir. ‘Evlada devlet bırakma fırsatını kaçırıyorsunuz’ diyor. Çünkü evlada devlet miras edilir, hatalar miras edilir. Bu millet 100 yıldır İtalya’nın hatasını yapıyor. Bir hata yapacaksa kendi hatasını yapsın. Evladı, kendi hatasını miras etsin, kendi devletini kursun ve evladına devlet miras etsin. Evlada para miras edilir, bir sürü şey olur da vallahi devlet bir giderse ne o ev ne o tarla hepsi değersiz çöp olur.” diye konuştu.

Konferansın ardından Ensar Vakfı Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, Diriliş Postası Genel yayın Yönetmeni Erem Şentürk’e ebru sanatıyla yapılmış bir lale tablosu hediye etti.