Devlet, Hükümet, Muhalefet ve Millet `Demokrasi ve Şehitler Mitingi`nde buluştu!


Darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan 'Demokrasi Nöbeti' nin önemli halkası olan "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" yapıldı.

Türkiye tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı, Başbakan, iktidar ve muhalefet partileri ortak bir miting yaptı. 270 bin metrekarelik miting alanına ulaşım için 7.000 otobüs, 203 tekne ve 10 vapur hizmet verdi. Engelli vatandaşlar için 50 adet otobüs tahsis edildi. Mitingdeki konuşmaları 1,5 kilometre uzağa da iletebilecek şekilde 1 milyon wattlık bir ses sistemi kuruldu. Mitinge katılanlara 1,5 milyon şapka, 2,5 milyon bayrak ve 5 milyon şişe su hazırlanıp dağıtıldı. Miting girişinde 165 metal dedektörü ve 22 X-Ray cihazı kullanıldı. Alanda ayrıca 2.500 zabıta personeli, 900 temizlik görevlisi, 500 program görevlisi, 13 bin miting görevlisi yer aldı. Ayrıca miting alanı ve çevresinde 728 sağlık personeli, 102 kara ambulansı, 1 deniz ambulansı ve 20 adet itfaiye aracı hazır bulundu. Güvenliği ise 25 bin polis memuru; 2 helikopter, SahilGüvenlik ve Deniz Polisi eşliğinde sağladı.

Mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan posterileri taşıdı. Alanına kurulan kürsünün yanına kalpaklı Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterileri ile Türk bayrağı asıldı.Tarihi Mitinge yaklaşık 5 milyon vatansever katıldı.

Mitinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da katıldı. Ayrıca Türkiye'nin kültür, sanat ve medya camiasının ünlülerinin büyük çoğunluğunun mitinge katılımı gözlemlendi. Türkiye'de yaşayan binlerce yabancı uyruklu kişinin de mitinge; Türkiye sevgisiyle; Türk Bayraklarıyla katılması dikkat çekiciydi.

Kürsüde ilk konuşmayı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi" dedi

Devlet Bahçeli, Demokrasi ve Şehitler Mitingi

Bahçeli: Kutuplaşmayı bıçak gibi kesmeliyiz

Bahçeli'nin konuşmasının bir kısmı şöyle:

"İblis'e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı. Türkiye tek yürek olduğunu göstermiştir. Ayrımız, gayrımız yoktur. Müştereklerimiz, farklılıklarımızdan daha çoktur. Birliğimizi kıskançlıkla kararlılıkla korumalıyız. Kutuplaşma ve cepheleşmeleri bıçak gibi kesmeliyiz."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da miting için "Bugün, demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür" dedi ve önde dört partinin darbe girişimine karşı ortak metin yayımladığını hatırlattı.

Kılıçdaroğlu: Artık yeni bir Türkiye var

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Parlamentoda grubu bulunan dört siyasi partinin liderleri ve milletvekilleri darbeye karşı açık net bir tavır koymuşlardır. Darbeye karşı demokrasi bildirgesini hep birlikte imzalamışlardır. Gönlüm ister ki bu güzel mitinge, beraberliğe eşlik etmek için sadece parlamentoda değil, dışındaki genel başkanlar da burada olsaydı. Çünkü, Gazi Mustafa Kemal şunu söylüyor, "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır."

"15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir ülkeyi bırakmış olacağız."

Demokrasi ve Şehitler Mitingi, Hulusi Akar

Genelkurmay Başkanı Akar: TSK'ya sızmış illegal çete Milletimize rezaleti yaşattı

Kürsüde söz alan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ilişkin şunları söyledi:

"15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte TSK'ya sızmış bir kısım illegal çete üyesi, terörist hain FETÖ tarihimizde görülmemiş bir şekilde, vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve rezaleti yaşatmış ve TSK'nin şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir."

"Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda aziz milletimiz ve TSK'nin gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları kahramanca bu hain girişime karşı koymuşlardır. Bu rezaleti yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır."

Demokrasi ve ŞEhitler Mitingi, Binali Yıldırım

Başbakan Yıldırım'dan CHP ve MHP'lilere: Bu tabloyu yaşattığınız için teşekkür ederim

Başbakan Binali Yıldırım da kalabalığa "16 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan ayrılırken ne kadar umutluysa Milletimiz bugün o kadar umutludur. 6 Ekim 1923'te geldikleri gibi giden düşmanın arkasından ne kadar coşkuluysa bugün de o kadar coşkuludur" diye seslendi.

Yıldlırım, "15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi kalpten selamlıyorum. Bugün aramızda olan kahraman şehitlerimizin ailelerini yürekten selamlıyorum. İstanbul'u düşmana teslim etmeyen kimi hastanede kimi evinde kimi aramıza olan kahraman gazilerimizi selamlıyorum" dedi ve MHP ile CHP'nin mitinge katılımından duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:

"AK Partili kardeşlerim CHP'li kardeşlerim, MHP'li kardeşlerim her kesimden değerli vatandaşlarım, bu muhteşem tabloyu bize yaşattığınız için bizi buraya getirdiğiniz için hepinize çok çok teşekkür ediyorum."

Mitingde parti liderlerinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüde halka seslendi.

Demokrasi ve Şehitler Mitingi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanı kendine hayran bırakan vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"O gece adeta ölümü öldürerek sokakları dolduranlar arasında şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar isimlerini tarihe yazdırdılar."

"Tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak her kökenden insanıyla dünyayı kendine hayran bırakan tüm vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun."

"Verdiğimiz şu görüntü var ya, işte bu görüntü inanın bana, ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir."

"15 Temmuz'da sokaklara inerek, namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilme cesareti gösteren tüm kardeşlerime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu kardeşlerimizden 172'si sivil, 63'ü polis, 5'i asker olmak üzere, 240'ı şehadet makamına ulaştılar. Kendilerine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum."

"Çanakkale'de hangi iradeyle kanını akıttıysa, 15 Temmuz'da da aynı iradeyle FETÖ'yü, darbecileri geri püskürttük. 15 Temmuz dostlarımıza bu ülkenin sadece diplomatik saldırılara değil, askeri sabotajlara karşı da güçlü olduğunu, rayından çıkmayacağını göstermiştir."

İdam açıklaması

Erdoğan konuşmasında Demokrasi nöbetlerinde dillendirilen idamın geri gelmesi talebini desteklediğini söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Egemenlik kayıtsız, şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek merci TBMM'dir. Meclisimiz böyle bir karar verdikten sonra böyledir, onamaksa, ben peşinen ifade ediyorum, onarım.

"Kardeşlerim Vatan Caddesi'nde vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğüm zaman kalkıp da bunu kenara koymak mümkün mü? Külliyede F16'ların yağdırdığı bombayla başı vücudundan ayrılan bacımın başı kongre merkezimizin çatısına uçmuştu.

"Efendim AB'de idam yokmuş, konseyde yokmuş, şurada yokmuş, burada yokmuş. ABD'de var, Japonya'da var, Çin'de var. Bu ülkede de zaten 84'e kadar vardı. Sonra kaldırıldı. Millet böyle bir karar veriyorsa, öyle zannediyorum siyasi partiler uyacaktır."

Demokrasi ve Şehitler Mitingi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez

Miting İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayıp Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez öncülüğünde dua edildi. 

Görmez, Yenikapı'daki birlik tablosuna rahmet dilerken, 15 Temmuz'da milleti bir ihanetten kurtardığı için Allah'a şükretti.

Ellerin tek gayeyle açıldığını ifade ederek, duaların kabul olmasını dileyen Görmez, şehitler için "15 Temmuz gecesinde canlarını milletin hukuku için siper eden, dillerinde tekbir, kulaklarında sala sesi olan tanklara meydan okuyarak, canlarını aziz milletimize siper eden aziz şehitlerimizi rahmetine gark eyle Allahım. Aziz şehitlerimizi Bedir ve Uhud şehitleriyle, Malazgirt, Çanakkale şehitleriyle, Kurtuluş Savaşımızın şehitleriyle, Sakarya şehitleriyle birlikte haşrolmayı nasip eyle Allahım. Şehitlerimizin bize emanet bıraktığı ailelerine annelerimize, babalarımıza, kardeşlerimize, eşlerine ve aziz milletimize sabır ve metanet ihsan eyle ya Rabbi." ifadelerini kullandı.

Yaralanan gazilere de duasında yer veren Görmez, "Allahım aldıkları yaraları vücutlarında bir İstiklal madalyası gibi taşıyan bütün gazilerimize, bütün yaralılarımıza acil şifalar ihsan eyle Allahım." dedi.

İhanet şebekesinin affedilmemesini isteyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez şöyle devam etti:

"Allahım, hürriyet ve istiklaline aşık olan bu aziz milleti, bir nefes hürriyetsiz, bir saniye istiklalsiz bırakma. Allahım, imanına, ezanına, bayrağına, vatanına, Kur'an'ına sevdalı olan bu aziz milleti ezansız, vatansız, bayraksız bırakma Allahım. Allahım, milletimize bu ihaneti reva görenleri affetme. Sureti haktan görünerek bizim güzel duygularımızı çalan, bizim hayır duygularımızı istismar eden, bizim zekatlarımızı çalan, sadakalarımıza el koyan, evlatlarımızı alan, evlatlarımızı çalan bu ihanet şebekesine fırsat verme Allahım. Halkımız ordumuza 'peygamber ocağı' adını verir. Halkımızın peygamber ocağı dediği ordumuzu ismini Hazreti Muhammed Mustafa'dan alan Mehmetçiğimizi, güvenlik güçlerimizi her türlü dahili ve harici fitne ve fesattan sen muhafaza eyle Allahım. Allahım, Asya'dan Afrika'ya, Gazze'den Bosna'ya dünyanın muhtelif yerlerinde 15 Temmuz gecesinden şu ana kadar milletimiz için gözyaşı döken, milletimizin istiklal ve istikbali için dua ve niyazda bulunan mazlumların hürmetine milletimizi her türlü kötülükten muhafaza eyle Allahım. Allahım, tarih boyunca mazlumun yanında yer alan bu aziz milleti zalimlere yem eyleme ya Rab. Zalimlerin, münafıkların şerrinden, kötülüklerinden sen muhafaza eyle Allahım."

Yenikapı'daki birlik beraberliğe de vurgu yapan Görmez, duasını şöyle tamamladı:

"Allahım, Yenikapı'daki bu varlığımızı, şehirlerimizin bütün meydanlarındaki kıyamımızı sen bir milat eyle. Birlik miladı olsun Allahım. Yenikapı'da, yenikapıları aç milletimize aç ya Rab. Hayır kapılarımız, iyilik kapılarımız, barış kapılarımız, adalet kapılarımız hep açık olsun ya Rabbi. Allahım, milletimizin fertleri arasına, kalpleri arasına kin, öfke ve nefret koyma. Şu andan itibaren kıyamet sabahına kadar bu cennet vatan üzerinde kalplerimizi birbirine kenetle ya Rab. Kardeşlik hukukuna riayet edenlerden eyle ya Rab. Birbirimizin hukukunu, birbirimizin saygısını kendi saygımız, kendi hukukumuz kabul eyle ya Rab. Allahım, bu fitne fesatlarla mücadele etmede milletimize güç ve kuvvet ver Allahım. Zalimlerin zulmüne rağmen bizi adaletten ayırma ya Rab. Zalimlerin zulmüne rağmen millet olarak bizi haktan ve adaletten ayırma ya Rab. Kin öfke ve intikamla hareket etmeyi milletimize nasip etme ya rab. Fakat, bu millete bu ihaneti reva görenleri kahru perişan eyle ya Rab. Bu millete bu ihaneti, bu işgali, bu katliamları reva görenleri sen kahru perişan eyle ya Rab. Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ayırma ya Rab. Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ve ihsandan ayırma ya Rab. Milletimizin idarecilerini, milletimizin senin rızana ve milletimizin ebediyete kadar bu topraklarda istiklal ve istikbali için çalışmalarında muvaffak eyle ya Rab. Amin."

Demokrasi ve Şehitler Mitingi, gece

Miting daha sonra partli liderlerinin konuşmalarıyla sürdü.

Tüm Türkiye eşlik etti

Mitingin yayını için 81 ilde ekranlar kurulduğu bildirildi. Meydanlarda kurulan ekranlara Millet de iştirak etti. Ülke çapında Milli Birlik ve Beraberlik duygusuyla Türk Bayrakları dalgalandı.