Türkiye Değer Ödülleri Sahiplerini Buldu


Ensar Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Değerler Eğitimi Merkezi’nin ortaokul ve liselere yönelik ortaklaşa yürüttüğü Türkiye Değer Ödülleri 11 Mayıs Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar’da sahiplerini buldu. Törende, Türkiye genelinden 36 öğrenci ve 6 öğretmene ödül verildi. Ödül törenine Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TURKCELL Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, ENSAR Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu katılarak dereceye girenleri ödüllerini verdiler. Ödül töreninde Gülbeşeker Anaokulu öğrencileri salondaki misafirlere mini bir gösteri yaparken Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Lisesi Korosu ile Maltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Erkam Arslanoğlu da müzik eserleri seslendirdi.

DEĞER ÖDÜLLERİNİN HİKAYESİ

Türkiye Değer Ödülleri, Ensar Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Değerler Eğitimi Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projenin hedef kitlesi Türkiye genelindeki ortaokul ve liseler. Değer ödüllerine dört yıl önce başlandı. Ödüllerin her yıl bir teması oluyor. 2015 yılının teması ‘Yardımseverlik’ olarak belirlenmişti. Ödüller ‘Değer Ödülü’ ve ‘Eser Ödülü’ olmak üzere iki kategoride veriliyor. Değer kategorisinde öğrenci doğrudan ödül için başvuramıyor. Örnek davranışı tespit edilen öğrenci öğretmeni veya okul yönetimi tarafından ödüle aday gösteriliyor. Eser kategorisinde ise seçilen değeri konu alan hikâye, şiir, kısa film, resim ve afiş dallarında eserler değerlendirilerek ödül verilecek öğrenciler belirleniyor. Türkiye Değer Ödüllerinin amacı öğrencilerde ve toplumda ahlakî değerler yönünden farkındalık oluşturmak.

ÖDÜLLÜ GENÇLER İSTANBUL’U GEZDİLER

Değerler Eğitim Merkezi, Türkiye’nin farkı illerinden ödül almak için İstanbul’a gelen öğrenciler için iki tane gezi organize etti. 9 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Boğazında tekne turu yapan gençler İstanbul’u çok sevdiler. Ödüllü gençler 10 Mayıs Pazar günü ise İstanbul’un tarihi mekânlarını gezdiler. Bol bol fotoğraf çeken öğrenciler unutulmaz anlar yaşadılar.

BİRBİRLERİNDEN DEĞERLİ ÖDÜL HİKAYELERİ

Ödül alanlar arasında henüz bebekken kanser teşhisi konulan ve 3 yıl süren kanser tedavisi sürecinde kendisine alınan bisikleti başka hasta çocuklar binsin diye hastanede bırakan Mustafa Kemal Aslaner hikâyesi birçok insana örnek olacak nitelikte. Evde yapılan sabunları kermeslerde satarak Gana’ya su kuyusu açılmasına öncü olan Esma Yeşilay’ın çabası da her açıdan övgüye değer. Arkadaşları ile kitap ayracı yapıp satarak geliri ile IHH’nın “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesini tüm okula yayan 7. sınıf öğrencisi Şevval Korkmaz’ın gayreti ise gerçekten tebrik edilmeyi hak ediyor.

NUMAN KURTULMUŞ: DÜNYAYI DEĞERLER ŞEKİLLENDİRİYOR

Türkiye Değer Ödülleri Töreninde konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, insanların değerler üzerinden dünyayı şekillendirdiğini ve bu değerler üzerinden oluşturdukları bakış açılarıyla şehirlerini, köprülerini, sanatlarını ve edebiyatlarını oluşturduğunu söyledi. “Çok zengin bir dünya ekonomisine sahibiz ama aynı zamanda insanlık tarihinin insani değerler bakımından en yoksul döneminden geçiyoruz" diye konuşan Kurtulmuş konuşmasında medeniyetlerin değerler konusunda ortaya koyduğu prensipleri anlattı.