İSTANBUL TASARIM MERKEZİ HABERLERİ


Osmanlı Mimarlığında Klasik Dil ve Bugüne Yansımaları

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Osmanlı Mimarlığında Klasik Dil ve Bugüne Yansımaları” başlıklı söyleşi programı 24 Aralık Cumartesi günü merkezimizde gerçekleşti.

Sinemada Yerli Dil Arayışı ve Ahmet Uluçay

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Sinemada Yerli Dil Arayışı ve Ahmet Uluçay” başlıklı söyleşi programı 26 Kasım Cumartesi günü merkezimizde gerçekleşti.

`Özgün Hat Sergisi` Açılışı Sanatseverlerin Katılımıyla Gerçekleşti

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde Gülnihal Gül Mamat ve Talebelerinin birlikte hazırladıkları `Özgün Hat Sergisi` açılışı sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in yaptığı açılış konuşmasının ardından sergi sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Sergide hocamız Gülnihal Gül Mamat ve on öğrencisinin kırk eseri bulunuyor. Sergi 15 Ekim – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Merkezimizde ilgililerin ziyaretine açık olacaktır.

3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Kapanış

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ Amasya’da yapılan kapanış programıyla tamamlandı. Günün ilk bölümünde Jean-Marc Castera (Fransa) ‘Döşemeler ile İşleme’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Castera’nın ardından Akio Hizume (Japonya) ‘Keçak Müziği’ konulu sunumunu yaptı. Sunum esnasında bir dinleti de gerçekleştiren Hizume, katılımcılara bu müziğin nasıl oluştuğunu uygulamalı olarak göstermiş oldu. Günün ikinci bölümünde çalıştay koordinatörü Prof. Miroslaw Majewski (Polonya) ‘’Orta Asya’da bazı 12.yy desenleri’’ konulu sunumunu yaptı. Gerçekleştirilen sunumların ardından konuşmacı ve katılımcıların dahil olduğu bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Değerlendirme toplantısında Majewski çalıştay ile ilgili soruları cevapladı. Toplantının ardından kapanış konuşmasını yapan Majewski herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Miroslaw Majewski konuşmasını tamamladıktan sonra İstanbul Tasarım Merkezi Koordinatörü Şule Yavuzer bir kapanış konuşması yaptı. Yaptığı konuşmada konuşmacı ve katılımcılara teşekkürlerini ileten Yavuzer katılımcılara hediyelerini takdim ederek konuşmasını sonlandırdı. İstanbul Tasarım Merkezi olarak üst kuruluşumuz olan Ensar Vakfı’na, Proje ortağımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Amasya Belediyesi’ne, özel sunumları ile çalıştayda eğitim veren/sunum yapan konuşmacılarımıza ve çalıştayı ilgiyle takip eden katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

3.Uluslararası Geometrik Desenler Çalıştayı Amasya Gezisi 2.Gün

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin ortaklaşa düzenlediği`` 3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı`` Amasya kısmının ikinci günü yapılan teknik gezilerle devam etti. Gümüşlü Camii, Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi, Mehmet Paşa camii, Beyazıt Paşa Camii, Kaya Kitabesi, Büyükağa Medresesi, Kral Kaya Mezarlıkları, Çelebi Sultan Mehmet Medresesi, Çelebi Sultan Mehmet Medresesi, Çelebi Sultan Camii, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Abide Hatun Camii ziyaret edildi. Yapılan ziyaretlerin ardından Çalıştayın Amasya bölümünün ikinci günü tamamlanmış oldu.

3.Uluslararası Geometrik Desenler Çalıştayı Amasya Gezisi 1.Gün

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin ortaklaşa düzenlediği ``3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı`` Amasya kısmının ilk günü yapılan teknik gezilerle devam etti. Bu bağlamda Roma Su Kanalı, Yörgüç Paşa Camii, Torumtay Türbesi, Gök Medrese, Hilafet Gazi Türbesi ve Mihri Hatun Türbesi ziyaret edildi. Teknik gezilerin ardından Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Ensar Vakfı Amasya Şube Başkanı İsmail Hakkı Çıttır`ın katılımıyla gerçekleşen akşam yemeği ile birlikte çalıştayın Amasya kısmının ilk günü tamamlandı.

3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 4. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ dördüncü gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Mohamed Ahmed (ABD) sunumlarını yaptı. Ardından Asiye Kafalıer Sönmez ‘Selçuklu döneminde tezhipli iki kitap’ konulu atölyesini uygulamalı olarak gerçekleştirdi. Günün ikinci bölümünde Moones Rahmandous (İran) ‘Desen Boyama’ konulu atölyesinde Geleneksel İran desenli bir uygulama çalışmasını katılımcılar ile birlikte gerçekleştirdi. Bugün yapılan sunum ve atölyelerin ardından katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi. Katılımcı belgelerinin takdim edilmesinin ardından çalıştayın İstanbul kısmı sona erdi. Çalıştayın devamında sunum ve atölyeler Amasya’da devam edecek.

3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 3. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ üçüncü gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Seyed Masoud Mosavizade (İran) ‘İslam mimarisinde yüzey süsleme için kullanılan tasarımlar’ başlıklı sunumunu yaptı. Mosavizade’nin ardından Prof. Miroslaw Majewski (Polonya BAE) ‘Şebeke desenleri’ konulu atölyesini gerçekleştirdi. Günün ikinci bölümünde Hamidreza Kazempour (İran) ve Akio Hizume (Japonya) iki farklı salonda iki ayrı atölye gerçekleştirdiler. Hamidreza Kazempour’un ‘Muarrak’ isimli atölyesinde Geleneksel İran deseni ile örnek bir uygulama katılımcılar ile birlikte yapıldı. Aynı sıralarda Akio Hizume ‘Mimarlık ve müzik için yarı-periyodik geometri’ başlıklı sunumunu yaptıktan sonra ‘Fibonacci dizilimi’ esas alınarak atölye çalışması gerçekleştirildi.

`HENDESEN` Sergisi

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olarak düzenlediği 3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Sergisi ‘’HENDESEN’’ sanatseverlerin katılımıyla açıldı. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Abdurahman Kayapınar ve Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader açılış konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların ardından sergi açılışı yapıldı ve konuklarımız sergiyi gezmeye başladılar. İstanbul Tasarım Merkezi’nde düzenlemekte olan ‘Hendesen’ sergisi 09 Ekim tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 2. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ ikinci gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Ameet Hindocha ‘Geleneksel sanatları teknoloji ile yorumlamak’ konulu sunumunu yaptı. Hindocha’nın ardından Jean-Marc Castera ‘Geometrik desenlere farklı açılardan bakış’ isimli sunumunu yaptı. Sunum tamamlandıktan sonra serbest el çizimi ile geometrik desen çalışmaları gerçekleştirildi. Günün ikinci bölümünde Boris Aldridge ve İmamaddin Amiraslanov iki farklı salonda iki ayrı atölye gerçekleştirdiler. Boris Aldridge’nin ‘Kaşan Çinileri: Bitkisel ve Hayvansal Motifler’ konulu sunumunun ardından katılımcılarla birlikte desen çalışmaları yapıldı. Aynı sıralarda İmamaddin Amiraslanov ‘Labirent benzeri süslemeler ve mozaik. Kristalleşmenin mikrofotoğraflanması’ isimli sunumunu gerçekleştirdi. Atölye ve sunumlar boyunca katılımcılar, uygulama yapma ve yurtdışından gelen konuşmacılar ile desen analiz etme imkanı buldular.

3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 1. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini’nin düzenlediği “3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı“ ın ilk atölyesi 25 Eylül Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde başladı. Ameet Hindocha’nın yönetimindeki atölye dört saat sürdü. Katılımcıların yoğun ilgi ile takip ettiği atölye çalışmasının ilk bölümünde Sultanahmet Camii’nden bir desen tasarımının farklı yönleri ele alındı. İnceleme ve analiz çalışmasının ardından ara verildi. Verilen aranın ardından atölye ‘Onlu desen’ çalışması ile devam etti. Katılımcıların yapmış olduğu uygulama çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalıştayın ikinci günü sona erdi.

3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Açılış Paneli

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini’nin düzenlediği “3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı“ 24 Eylül Cumartesi günü Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen Açılış Paneli ile başladı. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kayapınar’ın yapmış olduğu açılış konuşmasından sonra çalıştayın koordinatörü Prof. Miroslaw Majewski çalıştayın içeriği hakkında bilgiler verdi. Tanıtım konuşmasının ardından çalıştay konuşmacılarını tanıtan Majewski konuşmasını sonlandırdı. Açılış Paneli programının ilk konuşmacısı olan Jean-Marc Castera İran çeşitlemeleri hakkında sunumunu gerçekleştirdi. Görsel örneklerle zenginleştirilmiş içeriği konuklara detaylı bir şekilde aktaran Castera ardından sunumunu tamamladı. Panelin ikinci konuşmacısı Boris Aldridge idi. ‘Kaşan sırlı çinilerini yeniden yorumlamak’ konulu sunumunu gerçekleştiren Aldridge soru-cevap kısmından sonra sunumunu tamamladı. Boris Aldridge‘nin ardından günün üçüncü konuşmacısı Prof. Hacali Necefoğlu ‘Geometrik desenler olarak İslami isimler ve kutsal ifadeler’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. İlgiyle takip edilen sunumun ardından Necefoğlu sunumunu tamamladı. Açılış Panelinin son sunumunu Prof. Miroslaw Majewski gerçekleştirdi. ‘İstanbul Rum Ortadoks Kilisesi’nde gizemli bir geometrik desen’ konulu sunumu katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Sunumların ardından soru-cevap kısmına geçildi. Katılımcıların ilgiyle takip ettiği panel kokteylin ardından sona erdi.