Berat Albayrak, TGTV İstişare Toplantısı`nda Konuştu


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın Ensar Vakfı Konferans Salonunda düzenlediği, Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı'na katıldı.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı’nın açış konuşmasını TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptı. Akbulut, Mısır'da zalim idarenin yapmış olduğu idamlar dolayısıyla şehit olan gençler için katılımcıları, Fatiha okumaya davet etti.

Mısır’da haksız idamlar yapıldığına değinen Akbulut, “Mısır’da suçsuz 9 genç idam edilmiştir. Buna karşı çıkan tek lider, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan olmuştur. Zulme karşı duran başka bir lider duymadık. Kendisine şükranlarımızı arz ediyoruz. Tabiki zalime karşı durmak lazım. Zulmün karşısında olmak lazım. Bize de bu yakışır.” dedi.

Akbulut, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın Türkiye’nin zor zamanlarında bakanlığı üstlendiğine değinerek, “Türkiye’ye ekonomik bir saldırı olduğu dönemde bakanlığı üstlendiniz. Allah'a şükür bu zorluğun altından da kalktınız. Türkiye'nin ekonomisi daha iyiye doğru gidiyor. İnşallah bu seçimlerden sonra ekonomi şahlanacak. Biz buna inanıyoruz” dedi.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı'nda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı üyeleriyle buluşturdu. Burada açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Vakıf kültürü, bizde böyle form doldurayım, kayıt olayım, üye olayımla alakalı bir durum değildir. Vakıf insanı olmak gönülden bağlılığı hissedilen bir kültürdür.” ifadelerini kullandı.

ORTA GELİR GRUBUNDAN, ÜST GELİR GRUBUNA ÇIKTIĞIMIZDA SALDIRDILAR

Türkiye’nin 2013 yılından itibaren, tam da orta gelir grubundan üst gelir grubuna çıktığında saldırı sürecine alındığının altını çizen Albayrak, " Türkiye 2013 yılında gezi, yıl sonunda 17/ 25, çukur olayları, 7/ 8 Ekim Olaylarını yaşadı. Peşinden PKK, FETÖ ve yıllar önce hazırlanmış, içimize ne kadar sızmış terör örgütleri varsa, 15 Temmuza kadar başlarını hep kaldırdılar. Türkiye ile eş zamanda Brezilya’da da aynı olaylar oldu. Bugün, o günkü Brezilya yönetiminden bir eser kalmadı. Bir kısmı içeri atıldı, bir kısmı hastalık geçirdi, bir kısmı hala hapiste. " dedi.

EKONOMİK SALDIRILARA, HIZLI REFLEKS GÖSTERDİK

15 Temmuz gecesi milletin geleceğini özgürleştirmek için cansiperane bir mücadele ile tarihi bir refleks gösterdiğini, sonrasında 200 yıllık sistemi değiştirecek referandum süreci ve 24 Haziran birlikte yeni bir yönetim sistemine geçildiğini belirten Albayrak, " Türkiye yeni sisteme geçti. Ben kendi yaşadığım tecrübeden hareketle, hele de bu Ağustos ayında yaşadıklarımızla ilişkilendirerek anlatmak isterim ki, 10 Ağustos’ta bir tiwitle işaret fişeği yakılıp, 13 Ağustos'ta zirveye çıkan bir ekonomik saldırı yaşadık. Bu saldırı, ekonomik tarihimizin en ağır saldırısıdır. Bu süreçte hızlı kararlarla aksiyon alıp, refleks göstermemizi yeni sistem sağlamıştır.” diye konuştu.

BEŞYÜZ YILLIK EKOSİSTEM ÇÖKÜYOR!

Dünyada 500 yıllık ekosistemin kırılmaya uğradığını ve dünya ticaretinin tekrardan Asya hinterlandının kontrolüne geçmeye başladığına değinen, Albayrak, “Nüfus, pazar, üretim, büyüme ve tüketim artık Asya'ya kayıyor ve burada da çok büyük bir değişim sancısı var. Amerika yılda 400 milyon dolar ticari açık veriyor. Ortadoğu ülkeleri teker teker istikrarsızlaşıyor. Müslüman coğrafyasının içinden geçtiği bütün bu badirelerden sonra ortada tek bir ülke kaldı. Tek bir lider kaldı aslında. Dünyada, bugün Venezuela bile dönüp bakıp "Türkiye" diyor. Bugün Ortadoğu’daki ülkeler hakeza "Türkiye" diyor.” dedi.

ZOR DÖNEMLERE GÜÇLÜ GİRMELİYİZ

Son olarak, toplumun ve gençlerin yerli ve milli bir duruş kazanmasında sivil toplum kuruluşlarına da önemli bir vazife düştüğünü söyleyen Albayrak, “Ben hiçbir siyasi kişi için, “Allah benim ömrümden alsın ona versin” denildiğini duymadım. Bu çok ağır bir yük. Çok ağır bir sorumluluktur. 31 Mart seçimlerinden sonra her şey daha iyi olacak. Bundan benim bir endişem yok. Bizim bir vatandaşımızı bile kırma, küstürme, kenarda koyma lüksümüz yok. Öyle zor bir döneme, öyle güçlü bir şekilde hazırlanmalıyız ki, 82 milyonun da omuz omuza kenetlenmesi lazım. Her birimiz vebal makamlarında bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın genişletilmiş üye istişare toplantısına 100’ün üzerinde STK’dan 400’e yakın temsilci katıldı. MÜSİAD başkanı Abdurrahman Kaan, Ensar Vakfı yönetim kurulu başkanı Cenk Dilberoğlu, ASKON yönetim kurulu başkanı Orhan Aydın, İGİAD yönetim kurulu başkanı Ayhan Karahan, GİV yönetim kurulu başkanı Mehmet Koç, İSMMMD yönetim kurulu başkanı Ethem Yüksel Kahveci, Deniz Feneri Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Cengiz, UHUB genel sekreteri Necati Ceylan, İDSB onursal başkanı Necmi Sadıkoğlu, İstanbul eski milletvekili ve Hazine ve Maliye Bakan yardımcısı Nurettin Nebati, İstanbul eski milletvekili Feyzullah Kıyıklı, Konya eski milletvekili Hüsnü Tuna, Burdur eski milletvekili Reşat Petek, Erzurum eski milletvekili Ömer Özyılmaz istişare toplantısına katılanlar arasındaydılar.

Haberin Galerisi