BAYRAM NAMAZINDA YİNE SULTANAHMET’TEYİZ


BAYRAM NAMAZINDA YİNE SULTANAHMET’TEYİZ

sultan_ahmet_camii_18322710102013_

Diyanet İşleri Başkanlığı organizesinde ve Namaz Gönüllüleri Platformu’nun desteği ile İstanbul Sultanahmetcamiinde 100 bini aşkın cemaatle kılınan Ramazan Bayramı namazındaki coşku ve heyecan, önümüzdeki Kurban Bayramı namazında da yine Sultanahmet camiinde yaşanacak.

Bu sene bütün İslâm ülkelerinde ve Türkiye’de aynı gün (15 Ekim Salı sabahı) eda edilecek olan Kurban Bayramınamazının, İstanbul’da yine Sultanahmet’te ve ayrıca Anadolu yakasında Ataşehir Mimar Sinan camiinde Müftülüklerin zengin programları eşliğinde gerçekleşeceğini açıklayan Namaz Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, Sultanahmet’teki Bayram Hutbesini, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı sayın Hasan Kamil Yılmaz’ın okumasının beklendiğini söyledi.
Geçen Ramazan’da Sultanahmet camiinde kılınan Bayram namazında hutbeyi Diyanet İşleri Başkanı sayın Mehmet Görmez’in okuduğunu hatırlatan Yıldız, Kurban Bayram namazında da Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz’ın hutbe okumasıyla, Sultanahmet’te coşkulu kalabalıklarla Bayram namazları kılmanın güzel bir geleneğe dönüşmesini beklediklerini söyledi.
Sultanahmet’te 100 bini aşkın kalabalıkla kılınan Bayram namazının ülke çapında bir heyecan dalgası estirmesi üzerine halktan gelen talepleri dikkate alan Diyanet Teşkilatı, Sultanahmet camii ve meydanında uygulanan “Musalla modeli”ni her il ve ilçemizde uygulamaya karar verdi ve Başkan Mehmet Görmez’in imzasıyla tüm Müftülüklere bir genelge göndererek, “Bayram namazlarının her şehrin en büyük camiinde kadın-erkek, genç yaşlı herkesin katılacağı kalabalıklar halinde kılınması” talimatını verdi. İl ve ilçe Müftülükleri geniş katılımlı ve coşkulu Bayram namazları için hazırlıklarını tamamlarken, ilgili vakıf, dernek ve sendika vb. STK’ların da Bayram namazına destekleri bekleniyor.
Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, açıklamasına şu temennileri ekledi:
“Biliyoruz ki; yaşlısı genci, kadını erkeği, zengini fakiri ile Müslüman toplumlar, Ramazan ve Kurban Bayramına özel bir önem verir, her iki bayramı da sevinçle idrak ederler. Bu bayramlar ve Bayram namazları müminler için bir kucaklaşmave kardeşleşme, vesilesidir. Peygamberimiz “Allah size çok hayırlı iki gün verdi: Ramazan bayramı ve kurban bayramı”buyurmuştur.
İnanıyoruz ki, Peygamberimizin (s) kadın-erkek, genç-yaşlı bütün Müslümanları Mescid-i Nebi’nin dışında geniş bir alan olan Namazgâh(Musallâ)’da toplayarak kıldırdığı coşkulu Bayram namazlarının o “birleştirici” ve “barışçı” ruhunu günümüze taşır ve bayram sevincini millet ve ümmet olarak hep birlikte yaşarsak; Allah Azze ve Celle bize tevhid vevahdet şuurunu yeniden nasip edecektir. 
Biz, işte bu düşüncelerle, bütün Müslümanları, Bayram namazlarını, bulundukları şehrin en büyük camiinde (İstanbul’daSultanahmet ve Mimar Sinan) kalabalıklar halinde kılmaya çağırıyoruz.”

_18324910102013_