Büyük ve Güçlü Türkiye için Evet


Basın Bildirisi:

 

Ensar Vakfı, 38 yıldır milletimizin manevi hassasiyetlerini gözeten çalışmalarını ve fikri önderliğini içinden geçmekte olduğumuz bu tarihî ve son derece mühim dönemde bir kez daha dile getirmeyi ve görüşlerini paylaşmayı bir görev bilmektedir.

 

Hükümet sistemimizde yapılacak değişikliklerin milletin oylarına sunulacağı bu süreçte Ensar Vakfı olarak kamuoyuna görüşlerimizi açıklamak suretiyle bazı hatırlatmalarda bulunmayı sivil toplumun bir gereği olarak görüyoruz.

 

Rastgele bir tarih seçip, bundan yalnızca 25 yıl öncesini hatırlayalım.

O günlerin Türkiye’si, kendi iç politikalarında hiçbir düz çizgisi olmayan, durmaksızın hükümet değiştiren, seçim üzerine seçim yapan, koalisyonlar kurup koalisyonlar bozan, en temel hayati kararlarını almakta bile zorlanan, hepsinden ötesi dünyaya karşı ürkek bir ülkeydi. Gelişmiş ülkelerle yarışmak şöyle dursun, oralara gitmenin bile bir prestij sayıldığı günleri hatırlayalım.

 

Hayat şartlarımızın iyileşmesi, özgürlüklerimizin artması, dünyadaki yeniliklere eş zamanlı sahip olan, sırtındaki kamburu atmış, dik yürümeye başlamış, kendine güvenen bir Türkiye’nin vatandaşlarıyız artık. İlginç olan şu ki, biz aslında yıllar geçtikçe gençleşiyoruz.

 

Elbette bu gençlik, bu güç, bu heyecan herkesi mutlu etmeyecek. Kendi köhneliği ile enerjimizi boğmak isteyenler, bugüne dek çok da önemsemedikleri Yeni Türkiye karşısında ellerinden geleni yapacak, bu gücü ele geçirmeye, muvaffak olamazlarsa yerle bir etmeye her daim gayret edecek bedbahtlık içerisindedirler. Çünkü coğrafya kaderdir ve bizim kaderimizi bereketli topraklar, merhametli insanlar ve vaktiyle dünyaya hükmetmiş bir İslam bilinci oluşturur. Bu bilinç uzun bir uykudan uyanıp bize yeniden güç verdi, güç verecek.

 

Artık yeni bir dünya ile ve kurulan yeni dengelerle karşı karşıyayız. Yeni Türkiye bu yeni dünyanın, bizler de Yeni Türkiye’nin birer parçasıyız. Zorlukla ve inançla doğrulttuğumuz başımızı bir daha asla eğmek niyetinde değiliz. Bu yüzden cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getireceği krizsiz seçimlere, hızlı sonuç alma mekanizmalarına, halkın iradesine teslim ettiği karar mercilerine, çekişme ve krizlerin sonunu getirmeye EVET diyoruz. Bunun bizi daha hür ve daha güzel günlere taşıyacağına yürekten inanıyoruz. Biliyoruz ki bu sistemin, garantisi milletimizdir. Milletimizin değerlerine düşman bir yönetim bu sistemde iktidara gelemeyecektir.

 

Hiç şüphe yok ki bir oyumuzu binlerce gelecek için kullanacak ve daha müreffeh yarınların mimarlarından biri de biz olacağız.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.