ANKARA ŞUBESİ ENSAR BULUŞMALARI


Ensar Buluşmalarının Bu haftaki Konuğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma ŞAHİN’di.

Ensar Vakfı Ankara Şubesinin her hafta düzenlediği Ensar Buluşmalarının konuğu Sn. Fatma ŞAHİN “Aile ve Eğitim” konulu bir konferans verdi.

Ensar Vakfı Kurucularından İstanbul Milletvekili Feyzullah KIYIKLIK, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Rize Milletvekili Hasan Karal, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, Yıldırım Bayezit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdülkadir Kaya, Çalışma Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Naim Gürhan Keskin ve çok sayıda üst düzey bürokrat ve siyasetçi katıldığı Ensar Buluşmalarına ulusal basın yoğun ilgi gösterdi.

Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Av. Ercan POYRAZ’ın takdim konuşmasıyla başlayan konferans Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu’nun kısa sunumu ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in konuşmasıyla devam etti.

_9541418122013_

Öncelikle aile eğitimiyle ilgili bilgi veren Sayın Bozoğlu, göç, modernleşme ve şehirleşme gibi etkenlerden dolayı yeni alanlar ve sorunların ortaya çıktığına değinerek bu alanda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Konuşmasına gönüllülüğün ve zamanın insanlık için kullanılmasının öneminden bahsederek başlayan Sayın Şahin, bu ortamı hazırlayan Ensar Vakfı kurucularına, yöneticilerine ve değerli Ensar gönüldaşlarına teşekkür ederek sözlerine devam etti. İktidara geldikleri zaman “insan” odaklı bir politika belirlediklerini anlatarak “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” düsturundan hareketle eğitim, adalet, sağlık ve emniyet konularına öncelik tanıyıp, sosyal devlet anlayışı ile kurumsal kalkınmaya önem verdiklerini vurguladı. Yoksulluk ile eğitim arasında bağlantı kurarak “Eğitimi kalkınma için bir araç olarak kullanmalıyız.” dedi.

“Bugün sağlık alanında dünyanın en iyi 10 ülkesi arasındayız. İskandinav ülkeleri bunu nasıl başardığımızı merak ediyor.” diyen Sayın Şahin, barınmayla ilgili 100.000 konut çalışması ve kentsel dönüşüm yapıldığını anlatarak 13.000 inşaat ve ihalenin ise devam ettiğini söyledi. Kız çocuklarının yurt ihtiyacı için hem orta öğrenimde hem de yüksek öğrenimde 139 yurda fon sağladıklarını belirtti.

Türkiye genelinde gelir getirici projeler de üreterek, bu projeleri hayata geçirmek için atölyeler kurulduğunu ve TÜBİTAK’tan 40 mühendisin bu anlamda çalışma yaparak uzmanlar yetiştirdiğini sözlerine ekledi.

E-Devlet sistemini en iyi kullanan bakanlık olduklarını dile getiren Şahin, PTT Bank ile anlaşarak sosyal yardım kartları dağıtıldığını, bakanlık tarafından yapılan yardımların bu kart ile kişilere ulaştırılmasının daha kolay olduğunu belirtti. 268.000 kadın odaklı aileye 250 TL yardım yaptıklarını söyledi. Bu miktarın yüksek olamamasına rağmen vatandaş - devlet ilişkisini perçinlediğini ve kişilerin devlet güvenini hissederek daha huzurlu bir yaşam sürdüğünü belirtti.

Şehit ve gazi aileleri için iki büyük yasa çıkarılarak onlara daha çok hizmet etmenin yolunu açtıklarını belirten Şahin, 58.000 aileye bedelli askerliklerden elde edilen gelirin transfer edildiğini ve bu ailelerin bu maaş ile geçindiğini vurguladı. Denizli, Kocaeli  ve  Gaziantep illerinde 43.000 kişiyi istihdam ettiklerini, 73.000 kişinin ise meslek kurslarına başlatıldığını sözlerine ekledi.

Bakanlık olarak 5 genel müdürlük ve 32 daire başkanlığı ile çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nü idari ve mali anlamda güçlendirip 12.000 aile ve 25.000 vatandaş üzerinde araştırmalar yaptıklarını anlatan Şahin, aile üzerinde saygı, sadakat ve sevgi gibi insani değerleri kaybetmeden nasıl kazanırız, nasıl bu şekilde yönetebiliriz, sorularına yanıt aradıklarını söyledi.

“Birey ve toplum arasında katalizör, ailedir. Bizim medeniyetimiz kadın ve erkeği, tamamlayıcı ve koruyucu olarak görmüştür. İkisi de toplum için gereklidir. Kimlik, kişilik ve karakter, anne ile inşa edilir. Anne ve çalışan olarak ikisi arasındaki dengeyi kurmamız gerekli.” diyerek annenin eğitim üzerindeki etkisine vurgu yaptı.

Koruyucu aile projesiyle 3.000 çocuğun aileye kavuşturulduğunu belirten Şahin. Çocuk bakım evlerinin koğuş sisteminden çıkarılarak bir aile ortamı gibi düzenlenmesinin çocuk psikolojisi üzerindeki olumlu etkilerini çarpıcı örneklerle anlattı.

Soru cevap kısmının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma ŞAHİN’e, Ensar Vakfı kurucularından İstanbul Milletvekili Sn. Feyzullah KIYIKLIK tarafından plaket takdim edildi. Ensar Buluşmaları, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle son buldu.