Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Melih GÖKÇEK Ensar Buluşmalarında


Ensar Vakfı Ankara Şubesinin her hafta çarşamba günü 18:30'da düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın konuğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Melih GÖKÇEK’ti. Sn. GÖKÇEK “Projeler Şehri Ankara” konulu bir konferans verdi. Çok sayıda milletvekili, üst düzey bürokratlar, akademisyenler ve siyasetçilerin katıldığı konferans sonrasında kendisine Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Av. Ercan POYRAZ tarafından plaket takdim edildi.

Geleneksel olarak her hafta gerçekleştirilen Ensar Buluşmalarında, her alanda birbirinden değerli konuklar ağırlanırken Türkiye’nin nabzı tutulmakta. Hem üniversite gençliği hem de bürokrasi ve siyaset kadrolarından yoğun katılımın olduğu Ensar Buluşmaları, her Çarşamba saat 18:30’da Ensar Vakfı Ankara Şubesinde gerçekleştiriliyor.

Konuşmasına Türkiye’de belediyecilik anlayışını değerlendirerek başlayan Sn. GÖKÇEK Türk siyasi hayatında belediye başkanlarının 5 yıllık yaptıklarından ziyade son yıl yaptıklarıyla değerlendirildiğini, bunun da belediye başkanları üzerinde negatif bir etki yarattığından bahsetti. Dört yılda hiçbir şey üretmeyen belediye başkanlarının son yıl tüm ekonomik güçleriyle projeler üretmeye gayret ettiği, bunun da planlı programlı şehircilik anlayışına ters olduğunu söyledi.

Kendisinin bu anlayışa karşı olduğunu ifade eden Sn. GÖKÇEK Büyükşehir Belediye Başkanlığı Döneminde uzun soluklu projelerle değişimi hedeflediğini ve ‘‘Vizyon Kent Ankara’nın’’ bu süreç sonunda doğduğunu söyledi.

Belediye Başkanlığı dönemindeki olumlu değişimi taraflı tarafsız herkesin kabul ettiğini söyleyen Sn. GÖKÇEK alınan 15 uluslararası ödülün Türkiye ve Dünya tarihinde ilk ve tek olmasının bunun en güzel örneği olduğunu söyledi. Rakamlarla Ankara’da ki değişime değinerek devam eden Sn. GÖKÇEK Belediye Başkanlığı Döneminde Cumhuriyetin 71 yılda inşa ettiği kadar Ankara kadar bir Ankara, 71 yılında yapılan yeşil alan kadarda yeşil alan inşa ettiğini anlattı.

Yeni Döneme ilişkin projelerini anlatarak devam eden Sn GÖKÇEK, Dünyadaki örneklerinin çok ötesinde bir Tema Park ve Hayvanat Bahçesi, Uluslararası yatırımcıyı Ankara’ya çekecek Uluslararası fuarcılık ve kongre merkezi, Türkiye’nin Başkentine yakışır Kızılay yenileme projesi ve Ankamall’ın karşısında inşa edilecek İnanç ve Tarih Müzesinin Ankara’nın prestijine prestij katacağını ifade etti.

Kentsel Dönüşüm konusunda gelinen noktayı anlatan Sn GÖKÇEK, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm ve Ulus Tarihi Kent Projesi başta olmak üzere diğer projelerle birlikte ortaya çıkan bambaşka bir Ankara’nın mimarı olmanın kendisine mutluluk verdiğini söyledi. Ankara’yı planlayanların mabetsiz bir şehir planladığından bahseden Sn. GÖKÇEK, camilerin sayısının arttırıldığını, bunların mimarisi konusunda Selçuklu mimarisinin örnek alındığını söyledi.

Konuşmasına Ankara’nın marka olmuş sosyal projelerini anlatarak son veren Sn. GÖKÇEK, Başta Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı Av. Ercan POYRAZ olmak üzere tüm Ensar gönüldaşlarına teşekkür etti.

Ensar Buluşmaları, Ensar Vakfı Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin KAZAN hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle son buldu.

Konferansın ardından yapılan kahve ikramı sonrasında Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Av. Ercan POYRAZ ve vakıf yöneticileri ile beraber sohbet eden Sayın GÖKÇEK, Ensar Vakfıyla geçmişten gelen ilişkilerinden bahsetti. Sayın GÖKÇEK, Ensar Vakfının yaptığı çalışmalardan övgüyle bahsetti ve tebriklerini iletti.