İlahiyat Vefa Dersleri`nin Ekim Ayı Konuğu Prof. Dr. Mustafa Fayda Oldu


Her ayın son cumartesi günü İlahiyat Fakültesi mezunlarını hocaları ile buluşturan “İlahiyat Vefa Dersleri” Ekim ayı konuğu Mustafa Fayda'nın katılımı ile Ensar Vakfı Genel Merkezinde yapıldı.

Talebeleri ile buluşan Mustafa Fayda, eski öğrencileri ile buluşmanın heyecanını taşıdığını ve talebelerini gördüğü için duyduğu mutluluğu ifade etti. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader'in moderatörlüğünde gerçekleşen programda Mustafa Fayda'nın hayatıyla ilgili merak edilen sorular kendisine yöneltildi.

Program, Mustafa Fayda'ya hediye takdimi ve talebeleri ile fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

Prof. Dr. Mustafa Fayfa Kimdir?

1943 yılında Konya’nın Meram ilçesi Mecidiye Mahallesinde dünyaya gelen Mustafa Fayda, Mahmut Şevket Paşa ilk okulunu bitirdikten sonra Konya İmam Hatip Okulundan 1961’de mezun olur. İmam Hatip mezunları Yüksek İslam Enstitüsü’nden başka bir yere gidemediği için dışarıdan Konya Lisesinin sınavlarını vererek ikinci diplomasını alır. 1962-63 eğitim yılında kaydolduğu Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1966’da mezun olur. 1962 yılında başladığı İmam Hatiplik görevini de Ankara Üniversitesindeki İslam Tarihi asistanı olduğu 1967 tarihine kadar sürdürür. 1966-67 yıllarında doktora çalışmalarıyla ilgili Medine’de bulunur.

1972 yılında “İslamiyet’in Güney Arabistan’a Yayılışı” tezi ile doktor ünvanını alır. 1976-1977 yılında Paris’te ilk dönem İslam Tarihi ile ilgili çalışmalar yapan Mustafa Fayda, 1979’da “Hz. Ömer Zamanında Gayri Müslimler” çalışmasıyla doçent ünvanını alır. 1985 yılında YÖK tarafından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne profesör olarak atanan Fayda, 1985 yılından 2007 yılına kadar fakültede öğretim üyeliğinin yanında bölüm başkanlığı ve dekanlık görevlerini de yürütmüştür.  

İslamiyet’in Güney Arabistan’a Yayılışı, Hz. Ömer Zamanında Gayr-i Müslimler, Hz. Ömer’in Divan Teşkilatı, Fütühu’l Buldan Tercümesi ve Allah’ın Kılıcı Halid b. Velid gibi kitaplarının yanında çok sayıda makalesi, TDV İslam Ansiklopedisinde 100’ü aşkın madde yazarlığı vardır.

Haberin Galerisi