Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Murat Özsoy oldu


Ensar Vakfı’nın her hafta düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü  H. Murat Özsoy oldu. İstatistiksel verilerle Türkiye ve Dünya Ekonomisi’ne değinildi.

İller bankası Ankara Bölge Müdürü  Erdinç Kapusuz, İŞKUR Ankara İl Müdürü  Talip Altuğ, Altındağ Müftüsü  Enver Türkmen, Pursaklar Müftüsü Sn Hasan İzmirli, Ensar Vakfı Yenimahalle Şube Başkanı Bayram Ali Keleş ve çok sayıda davetlimizin katıldığı konferans sonrasında konuğumuza Ensar Vakfı Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürü  Naim Gürhan Keskin tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Ensar Vakfı Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürü  Naim Gürhan Keskin’in takdimiyle başlayan programda konuğumuz, Türkiye ve dünya ekonomisine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. 2009 yılında ABD’de meydana gelen gayrimenkul krizi (Mortgage Krizi) nedeni ile ülkemiz ve dünya ekonomisinin olumsuz etkilendiğini belirten Özsoy bu durumun ülkemizin büyüme trendini 2008- 2010 yılları arasında düşürdüğünü fakat 2010 sonrası ülkemiz büyüme trendinde olumlu bir sıçrama olduğunu ifade etti.

2009 Krizinin ülke içi ekonomisi olarak ülkemizi etkilemediği fakat kriz nedeniyle etkilenen ülkelerle yapılan dış ticaret neticesi ile ülkemizin dolaylı olarak bu durumdan etkilendiğini ifade etti. Konuşmalarına ülkemiz ekonomisinin büyüme beklentileriyle devam eden  Özsoy, “hükümetimizin orta vadelii planına göre 2016 yılında %8 üzerinde ekonomik bir büyüme olacağını sözlerine ekledi. 2015 yılı verilerine göre en fazla ihraç ürünümüz motorlu kara taşıtları olmuş, ithalatta ise ilk sırayı motorin, doğalgaz ve ham petrol almıştır. 2015 verilerine göre ihracatta ticaret partnerlerimiz olarak ilk üç sırayı Almanya, İngiltere ve İtalya alırken, ithalatta bu isimler Çin, Almanya ve Rusya olarak sıralanmıştır.” dedi.

Enflasyon hareketlerine de değinen Özsoy 2015 yılında yaşanan döviz kuru hareketlerinin enflasyonu olumsuz etkilediğini, 2010 yılında ise gıda enflasyonunun en fazla kırmızı ette yaşandığını ifade etti.  Özsoy’un ifadelerine göre Maasricht Kriterleri gereği en uygun enflasyon oranı olan %3 ‘ün altında bir seyir izleyen ülkemiz, %2 oranla Kıbrıs, Portekiz ve İspanya gibi AB ülkelerini geride bıraktığını söyledi.

Gönüldaşlarımızdan gelen soruları cevaplayan  Karakaya Ensar Vakfına teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı. Ensar Vakfı Çankaya yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Özcan Güngör’ün Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından konuğumuza Ensar Vakfı Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürü  Naim Gürhan Keskin tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Haberin Galerisi