Ahmet Yesevi Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Ankara`da Ensar Buluşmaları`nın konuğu oldu


Ensar Vakfı Ankara Şubesi’nin her çarşamba düzenlediği Ensar Buluşmalarının bu haftaki konuğu Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız oldu.

Ensar Vakfı Giresun Başkanı ve DOKAP Başkanı  Ekrem Yüce’nin sunum konuşmasıyla program başladı. Ahmet Yesevi’nin kültürel bir abide olduğundan bahseden Yüce, Yesevi’nin eserlerinin çağlar aşan bir etki gücünü haiz olup, günümüze kadar da bu gücünü koruduğundan bahsetti. Ardından ise sözü sayın konuğumuza bıraktı.

 Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatı, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesinden bahsetti. Konuşmasının ilk bölümünde Yesevi Hazretleri hakkında genel bilgiler veren Yıldız, dergâh geleneğinden gelen Yesevi Hazretleri’nin halktan uzak bir âlim olmayıp aksine halkla iç içe olduğunun altını çizdi. Ahmet Yesevi’yi anlamak için manevi değerlerin gözetilmesinin elzem olduğunu belirtip konuşmasında Yesevi Hazretleri’nden kıssalarla zenginleştirdi.  Ahmet Yesevi’nin eserleri olan Divan-ı Hikmet ve Fakirname’den parçalar okuyan Yıldız, Divan-ı Hikmet’in en önemli özelliğinin İslam Dinini oldukça anlaşılır manzum şeklinde olduğunu belirtip konuşmanın ikinci kısmına geçti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında önemli bilgiler veren Yıldız, üniversitenin Türkiye’nin yurtdışında eğitim veren iki devlet üniversitesinden birisi olduğu hususunu belirtti. Bunun yanında, üniversitenin Türk dünyası ile ilişkilerin güçlenmesi için oldukça önemli bir misyona sahip olduğunu ekledi. Yıldız konuşmasını Hoca Ahmet Yesevi hakkında film, çizgi film ve belgesel yapılmasının planlandığını aktararak sözlerine son verdi.

Mutat olduğu üzere toplantı Hafız Veli Ekin’in Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz ve Ensar Vakfı Giresun Başkanı  Ekrem Yüce’nin birlikte hatıra plaketi takdimiyle program sona erdi.

Haberin Galerisi