Ensar İftarı


GELENEKSEL İFTAR
 

İftar, Allah rızası için farz veya nafile oruç tutan bir Müslümanın, güneşin batmasından sonra orucunu açmak için yediği yemeğin adıdır, iftar zamanı, duanın kabul olduğu mübarek bir vakit, Müslümanların duyduğu sevinç, ahirette kavuşacakları cennet nimetlerinin ve yaşayacakları sonsuz sevincin bir habercisidir.

"Oruçlunun iki sevinci vardır: Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah'a kavuştuğu zamandır" (Müslim) buyuran Hz. Peygamber, iftarın önemini ortaya koymaktadır.İnsanlara bir Ramazan gününde Allah için yardım etmenin, bir lokma ekmek sunmanın manevi kazançlarını düşünen inanmış gönüller, her Ramazan bir iftar seferberliğiyle büyük bir gayretin içerisine giriyorlar. Gönüller ve gözler yeni bir dünyaya açılır.

Bu iftar bereketinin farkında olan müminler, bu özellikteki essiz hazineye kavuşabilmek için her fırsatı değerlendiriyorlar ve birbirlerini iftarlara davet ederek Allah'ın lütfüne mazhar olunmaya çalışıyorlar. Oruçlulara iftar yemeği vermek hayırlı bir davranış olduğu gibi bu sofralarda misafir ağırlamak da unutulmaması gereken en önemli geleneklerimizdendir.
 

Bu duygular doğrultusunda vakfımız; üyeler, aileler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu üyeleri, öğretmenler, öğrenciler, siyaset ve iş dünyasının katılımıyla her sene Ramazan'ın ilk pazarı gerçekleştirilen iftar programımız artık geleneksel hale gelmiş bulunmaktadır.