5. Türkiye Değer Ödülleri Final programında öğrenciler buluştu


Ensar Vakfı, Değerler Eğitim Merkezi ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen "Türkiye Değerler Ödülleri" törenle verildi. Program Lütfi Kırdar Kognre Merkezi'nde yoğun katılımla yapıldı.

Sunuculuğunu yediden yetmişe sevilen sanatçı Şoray Uzun'un yaptığı ödül törenine Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra ülkemizin kültür atmosferini oluşturan onlarca yazar, şair, edebiyatçı, sinemacı, ressam, müzisyen, heykeltıraş, senarist  ve akademisyen katıldı.

Program İstiklal Marşımızın ardından sözlerin en güzeli olan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde Şoray Uzun salonu selamladı ve yarışma heyecanı taşıyan katılımcıları neşelendirdi.

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu: "Tüm liselerde ve ortaokuldaki öğrencilerimizin "sorumluluk"değerinin farkında olmasını istiyoruz. Değerlerinin farkında olan bir nesil "sorumsuzluk"un önüne geçecek ve bu ülkeyi bu ülkenin değerlerine sahip çıkarak ileriye taşıyacaktır."

Bu yıl beşincisi yapılan ve teması "sorumluk" olarak belirlenen "Türkiye Değer Ödülleri"nin final programı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'deki tüm ortaokul ve liselerde farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Dilberoğlu, daha önce "adalet", "merhamet", "paylaşmak" temalarıyla ödüller verdiklerini hatırlatarak, bu yıl da "sorumluluk" konusunda öğrencilerin neler hissettiğini, neler yapabildiklerini tüm Türkiye'de duyurmak istediklerini anlattı.

Ödüllerin en önemli özelliğinin, öğrencilerin başvuruları olmadan öğretmenleri aracılığıyla seçilip ödüllendirilmesi olduğuna işaret eden Dilberoğlu "Bu arkadaşlarımızın, bu öğrencilerimizin bu konuda farkındalıklarını, öğretmenlerimiz kendi çalışmaları ve farkındalıklarıyla bize bildirerek, onların bugün ödül almalarına vesile oldular. Bu bizim için daha değerli çünkü birinci elden o öğrenciyle temasta olan öğretmenlerimizin çalışması, burada değerlendirmenin daha sağlıklı olması açısından bize ışık tuttu." değerlendirmesinde bulundu.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz: "Sorumluluk bilincinin genç dimağlarda sürekli olarak canlı tutulması, 'Kim var?' diye sorulduğunda sağına soluna bakmadan 'Ben varım!' diyecek bir nesil için, Türkiye'nin geleceği için, bu Milletin yücelmesi için; "Sorumluluk" en önemli değerimiz ve görevimizdir."

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ise gençlere değerleri aktarmanın, kültürel ve medeni mirası nesilden nesle taşıyabilme açısından önemine vurgu yaptı. Yılmaz, ödüllerin ana teması olan "sorumluluk" kavramının insanla birlikte başladığını aktararak, yeryüzünde akıl ve irade sahibi tek varlık olan insan dışındaki hiçbir varlığın sorumluluk taşımadığını kaydetti.

Sorumluluğun önemine değinen Yılmaz, "Bugün dünyaya baktığımızda, kendine karşı, Allah'a karşı öncelikle ve mahlukata karşı kendini sorumlu hisseden bir nesle daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Allah'a karşı hürmet, itaat ve saygı, mahluka karşı merhamet. Aslında bu bir sorumlulukla başlıyor. Üstat Necip Fazıl'ın bahsettiği, 'kim var' dendiğinde sağına, soluna bakmadan 'ben varım' diyen bir gençlik de burada başlıyor." ifadelerini kullandı.

Ödüller

Törende daha sonra "Değer Ödülü" kategorisinde sorumluluk değeri üzerinden öğretmen ve öğrenciler ödüllerini alırken, "Eser Ödülü" kategorisinde ise sorumluluk değerini hikaye, şiir, kısa film, resim ve karikatür dallarında işleyen ve dereceye giren öğrenciler eğitim bursuyla ödüllendirildi.

Sorumluluk kavramı çerçevesinde verilen Türkiye Değer Ödülleri'nde lise dalında birinciliği Zeynep Mutlu ve Öğretmeni Behçet Çiftçi, ortaokul dalında birinciliği Coşkun Kartal ve öğretmeni Sevilay Feray Dalkılıç aldı. İkinciliği ise ortaokul dalında Nuriye Yaşar ve öğretmeni Selim Kafalı, lise dalında Emine Nur Büyüktürk ve öğretmeni Gülçin Berna Yumak elde etti. Değer Ödülleri Türkiye üçüncülüğüne de ortaokul dalında Ömer Abdulaziz Katırsız ve öğretmeni Mehmet Şap Özalaydın, lise dalında Elifnur Karaçöl ve öğretmeni Negahen Çakmak layık görüldü.

"Eser Ödülü" kategorisinde ödüle değer bulunan isimler ise şöyle: 

"Ortaokul Değer Ödülleri Hikaye Birincisi Esin Güven, Lise Değer Ödülleri Hikaye Birincisi Hazal Tatar, Ortaokul Değer Ödülleri Şiir Birincisi Binnur Bergal, Lise Değer Ödülleri Şiir Birincisi Sevde Nur Yeşil, Ortaokul Değer Ödülleri Resim Türkiye Birincisi Zeynep Aksoy, Lise Değer Ödülleri Resim Türkiye Birincisi Arzu Kapancı, Ortaokul Değer Ödülleri Karikatür Türkiye Birincisi Levent Tuna Tosun, Lise Değer Ödülleri Karikatür Türkiye Birincisi Şilan Bulgan, Ortaokul Değer Ödülleri Kısa Film Türkiye Birincisi Melis Demirel, Lise Değer Ödülleri Kısa Film Türkiye Birincisi Mehmet Can Ülker."

Haberin Galerisi