2. Abdülhamid ve Sanat


İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “2. Abdülhamid ve Sanat ” özel etkinliği 23 Aralık 2017 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleşti.

Kendisi de bir sanatkâr olan 2. Abdülhamid, güçlü bir sanat geleneğine sahip olan milletimizin kurduğu renk armonileri ve kompozisyonların hatırlanması ve onları gelişen zamanın içinden yeniden yorumlanması maksadıyla okullar açmış, sanat eserlerinin sergilenmesi için bizzat görevlendirdiği mimarlarla mekanlar vücuda getirmiştir.

Başta siyasal olmak üzere farklı açılardan devamlı masaya yatırılan 2. Abdülhamid, sanat açısından müstakil olarak belki de ilk defa ele alınmaktadır.

Prof. Dr. Erol KILIÇ : “2. Abdülhamid ve Sanat Kurumları”, Ahmet ANAPALI : “Dönemin Tarihsel Arka Planı, Saraydaki Hayat ve 2. Abdülhamid”, Reza HEMMATİRAD : “2. Abdülhamid ve Sanat İlişkisi” başlıklı sunumlarını yaptılar.

İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde 2. Abdülhamid ve sanat ilişkisinin anlatıldığı panele ilgililerin katılımı oldukça yoğundu. Program sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından üç saatlik etkinlik sona erdi.

Haberin Galerisi