ÖĞRENCİLERİMİZDEN, ÇOCUK ESİRGEME KURUMUNA BAYRAM ZİYARETİ


ÖĞRENCİLERİMİZDEN, ÇOCUK ESİRGEME KURUMUNA BAYRAM ZİYARETİ

_16543923102013_

Bayramın Anımsattıklarından: “ Çocuk Esirgeme Kurumu ”

Bayram tatlı şeyler anımsatır:  bayramlaşma, yakınlaşma, ziyaret, tatil, kurban, bayram namazı, el öpme, baklava. ancak pek çoğumuz için bayramla anlamlı düşen bu şeyler arasında çocuk esirgeme kurumu ve ona ait çağrışımlar yer almaz. Her bayram yaşlılarımızı hatırlar, genç bağlarımızı yaşlı ellerine doğru eğer, saygıyla eğiliriz önlerinde. Harçlıklarla, şekerlerle, oyuncaklarla çocuklarımızı sevindirmeyi de unutmayız elbet. Ya ümmetin çocukları! Anımsayabilenlerin ancak zaman zaman anımsadığı, gidip elini tutup başını okşayıp kendisinden, öylesine, kendiliğinden bir iz bırakıp geçtiği sabiler. Yüreklerine izinsiz girip çıkan o kadar çok olmuş ki gönül eşikleri aşınmış. Yaşı biraz büyük olanları kalbini kolay kolay açmıyor artık kimseye.

Ensar Vakfı kız apartlarının eczacılık ve ilahiyat fakültesi öğrencileri çocuk yuvasında kalan çocuklarımız için bir etkinlik organize etti. Fikir öğrencilerden destek Ensar Vakfı’ndan; bu bayram hep birlikte onların yüzlerine bizden kaynaklı bir tebessümü yerleştirebildik. Şükür Allaha, şükür kalplere incelikler veren Allah’a ! Şükür ki anımsayabildik. Ümmetin çocuklarını. Bu bayram.

Mutlu yaşam tablosunun çerçevesi dışında kalan o uca savurduk düşüncelerimizi. Bir şey yaptık; fikriyle, eylemiyle tatlı oldu. Bayramın hatırlattıkları gibi. 11 kişi 5 saat emek verdi, akşam başlayıp saat 03.00’ e kadar 500 kurabiye yaptık. Kalıplardan kelebekler, çiçekler çıkardık, renkli hamurlarla rengârenk hale getirdik kurabiyelerimizi. Tam da çocuk hayaline, çocuk dünyasına yaraşır şekilde. Sonra her birinin kenarına “Cevamihül Kelim” olan Efendimiz’in sözlerinden birer tane iliştirdik. Pasta, çikolata, meye suyu ve kurabiyelerimizi de alıp ziyaret ettik minikleri. Bahçeye bir sofra kurduk, pastalarını kestik, kurabiyelerini dağıttık. Çocuklardan biri, “ Bence siz bir pastane açın.” diyerek girişimcilik aşıladı ruhumuza! Herkes tek tek kısmetine çıkan hadisi şerifi okudu. Efendimiz’in ne demek istediğini anlamaya, anlatmaya çalıştık. Bir tanesi, öğretmenine göstereceğini söyleyerek hadisleri güzelce katlayıp cebine koydu. Bir diğeri, “Ben bütün namazlarımı kılıyordum, ama bir süredir kılamıyorum. “ diyerek halinden yakındı. İki saatlik birlikteliğimizde güzel paylaşımlarda bulunduk.

Öğrencilerimiz bu yakınlığın uzun soluklu olmasını istediler. Yıl içerisinde bu çocuklarımızın dini, manevi, kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak çalışmalar yapmaya karar verdik.  Bir çocuğun hayatına bir güzellik katabilirsek ne mutlu bize!

_16533823102013_