Üniversite okuma imkanı hala var. Hemde bir Avrupa Ülkesinde: Bosna Hersek'te


ULUSLARARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ

Her gün bir adım ileri, bir basamak yukarı

saray-bosna-universitesi_142452982013_

Üniversite Hakkında :

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS), Eğitimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) tarafından 2003 yılında Saraybosna’da kuruldu. IUS 2004-2005 öğretim yılında Temel Geliştirme Programı (İngilizce Hazırlık) ile faaliyete başladı. Üniversitemiz bünyesinde 3 temel fakülte (Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler) Eylül 2005’de öğretime açıldı. IUS Bosna-Hersek’te kurulu ve YÖK tarafından denkliği tanınan bir Üniversitedir.

 

Uluslararası bir eğitim kurumu olan IUS’ta öğretim ve iletişim dili İngilizcedir. IUS’a kayıt yaptıran öğrenciler İngilizce Yeterlik sınavına alınırlar ve İngilizceleri yeterli olmayan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Okuluna devam ederler. İngilizcesi yeterli görülen öğrenciler doğrudan 1. sınıf derslerine başlarlar. IUS yaz döneminde de İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler için Yoğun İngilizce Programı açmaktadır. Bilgi için İstanbul Bürosu ile irtibata geçiniz (Tel. 0 212 563 91 36 – 56 – 58 – 59).

 

Üniversitenize öğrenci kabulü :

1.     ÖSYM ile öğrenci kabulü:

ÖSYM Tercih Kılavuzunda bütün bölümlerimiz yer almaktadır. Her bölüm için burssuz, % 25 ve % 50 burslu seçenekler bulunmaktadır.

2.     ÖSYM harici öğrenci kabulü:

IUS, Bologna ve Avrupa (EU) kredi sistemi ECTS esaslarına uygun, Bosna Hersek kanunlarına göre kurulmuş Uluslararası bir Üniversitedir.

IUS, ÖSYM yerleştirmesi aranmaksızın, yurt dışı üniversitelerinin öğrenci kabul etme kriterlerine uygun olarak öğrenci kabul etmektedir.


Üniversitenizin Denkliği :

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'ni Ekim 2005 tarihi itibarı ile tanımıştır. IUS, 2008 tarihinden itibaren ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır.

Bugüne kadar IUS mezunları YÖK'den denkliklerini kolaylıkla almışlardır. Detaylı bilgi ve başvuru sırasında gerekli belgeler için YÖK internet sayfası ziyaret edilebilir.

YÖK Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği'ne göre yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye'de tanınabilmesi için gerekli belgelerin eksiksiz olarak tamamlanarak YÖK'e bireysel olarak başvurulması gerekmektedir.

ÖSYM tarafından IUS'un her hangi bir bölümüne yerleştirilmiş öğrencimizin denkliği konusunda bir kısıtlama yoktur.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, ÖSYM yerleştirmesi aranmaksızın öğrenci kaydı yaptığı gibi, YÖK'e bağlı tüm üniversitelerden yatay geçiş, dikey geçiş ve TEF mezunlarını da öğrenci olarak kabul etmektedir. Bu öğrenci diplomalarının da YÖK denkliği vardır. Bu öğrencilerimiz için, 06 Kasım 2010 tarihli YÖK yönetmeliği gereğince, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (FENS) mezunlarına Seviye Tesbit Sınavı (STS) uygulanabilir.

Üniversitenizin burs olanakları :

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, öğrencilerine ÖSYM Bursu, Başarı Bursu, Yetenek Bursu, Kardeş Bursu gibi bir çok alanda burs imkanları sunmaktadır.

ÖSYM Bursu

OSYM tarafından IUS'a yerleştirilen öğrencilerimiz, kontenjan dahilin de %100, % 50 veya % 25 oranlarında burs kazanabilmektedirler.

İlgili puan türündeki başarı sıralamasında ilk 10.000'de (DİL puanı ile gelenler ilk 5.000'de) yer alan ÖSYM tarafından yerleştirilen başarılı öğrencilerin bursları %100'e yükseltilir.

Başarı Bursu

ÖSYM harici IUS'a kayıt yaptıran öğrenciler, IUS başarı yönetmeliği çerçevesinde aşağıdaki oranlarda Başarı bursu kazanabilirler.

Fakültelerde en az 30 kredilik ders yükünü tamamlayıp, ağırlıklı not ortalaması aşağıdaki şartlara uyan öğrencilere 1 yıllık burs tahsis edilir. Başarı şartlarını sürdüren öğrencilerin bursları aynı oranda her yıl uzatılır.

 Burs Seviyesi

CGPA (4.00 üzerinden)

%100 Burslu:

? 3,90

%75 Burslu

? 3,75

%50 Burslu

? 3,60

%25 Burslu

? 3.50

Yetenek Bursu

Spor, sanat vb. alanlarda Uluslararası düzeyde başarı elde etmiş IUS öğrencileri Yetenek Bursu kazanabilirler.

Kardeş Bursu

Tüm öğrenciler için %10 Kardeş Bursu vardır. Kardeş Bursu, öğrencinin bizzat kendisi için değil, kardeş(ler)i için uygulanır.

NOT :   Ayrıca 2013-14 Akademik Yılı Türkiye’de aşağıdaki ilave bursları veriyoruz :

            100      Okul Birincisi Öğrencimize       % 100,

            100      Okul İkincisi Öğrencimize        % 75,

            100      Okul Üçüncüsü Öğrencimize    % 50,

            1200    Başarılı Öğrencimize de          % 25,

2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılında Öğrenci Kabul edilecek Bölümler :

IUS’ta lisans eğitim-öğretimi 3 fakültede açılan 13 akademik program içinde verilmektedir. Kontenjanlar ile ilgili bilgileri www.ius.edu.ba adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (FASS)

            Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Programı (TS-1)

            Sosyal ve Siyasal Bilimler Programı (TM-2)

            İngiliz Dili ve Edebiyatı Programı (DİL-1)

            Psikoloji Programı (TM-3)

 

Ekonomi ve Yönetim Bilimler Fakültesi (FEBA)

            İşletme ve Liderlik Programı (TM-1)

            İktisat Programı (TM-1)

            Uluslararası ve Halkla İlişkiler Programı (TM-2)

 

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (FENS)

            Genetik ve Biomühendislik Programı (MF-3)

            Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Programı (MF-4)

            Endüstri Mühendisliği Programı (MF-4)

            Elektronik Mühendisliği Programı (MF-4)

            Mimarlık Programı (MF-4)

            Makine Mühendisliği Programı (MF-4) 

Ücretler :

IUS Mütevelli Heyeti, 2013–2014 Akademik yılı öğrenim ücretlerini aşağıdaki şekilde kararlaştırmıştır.

 

Açıklama

Tutarı (Avro)

İngilizce Dil Okulu (ELS) (2 yarıyıl için)

3200

İngilizce Dil Okulu (ELS) (Yaz okulu için)

600

Mühendislik ve Doğa bilimleri Fakültesi  (2 yarıyıl için)

5500

Sanat ve Sosyal Bilimleri Fakültesi (2 yarıyıl için)

5500

Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi (2 yarıyıl için)

5500

Yüksek Lisans Programları Öğrenim Ücretleri  (Paket)

2500

Doktora  Programları Öğrenim Ücretleri (Paket)

5000

Dil Okulu :

Hocalarımızın tümü yabancı olan, güçlü – kaliteli bir dil okulumuz vardır.   

Dil Okulu programı 4 kurdan oluşmaktadır. Her kur yaklaşık 8 haftalık bir süreyi kapsar. Öğrenciler yapılan Seviye Tespit Sınavı sonuçlarına göre aşağıdaki düzeylerden birine yerleştirilirler.

 

      Level 1      Elementary

      Level 2      Pre-intermediate

      Level 3      Intermediate

      Level 4      Upper-intermediate

Yaz Döneminde 3 ve 8 haftalık dil kurslarımız vardır.

3 haftalık kurslarımıza 14-18 yaş arası öğrencilerimiz katılmaktadır. Bu sene 22 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında yapılan kursumuza 121 öğrenci katılmıştır.

8 haftalık kurslarımız 3. ve 4. seviyelerde, kendi öğrencilerimiz için açılmakta olup, İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler dışarıdan bu kursumuza katılabilirler. Bu sene 5 öğrenci kursumuza katılmıştır.

Üniversitemiz bünyesinde öğrencilere verilen sosyal ve kültürel hizmetler :

Üniversitemizin Sosyal Hizmetleri, Sosyal, Kültürel ve Sağlık Daire başkanlığınca öğrencilerin sosyal ve kültürel alandaki ilgi ve istekleri doğrultusunda faaliyet göstermektedir. Öğrencilerin sağlık problemlerinin çözümü sürecinde danışmanlık ve Boşnakça dil desteği verilmektedir. Çeşitli sportif faaliyetler (rafting, paintball, trekking-doğa yürüyüşü, kayak, futbol turnuvaları, masa tenisi turnuvaları vb.), Bosna’nın tarihi ve doğal güzelliklerine ve komşu ülkelere (Balkan ülkeleri) geziler düzenlenmektedir. Festivaller, yarışmalar ve Bosna’daki ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal duyarlılık projeleri organize edilmektedir. Öğrencilerin kendini geliştirmesine katkıda bulunmak amacıyla akademik ve kültürel alanda çeşitli katılımcılardan oluşan konferanslar, söyleyişler ve sunumlar yapılmaktadır. Öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif alanda yaptıkları projeler de desteklenmektedir.

Vize ve Oturma İzni İşlemleri için Gerekli Bilgileri verebilir misiniz?

Bosna Hersek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına giriş vizesi uygulamayan ülkelerden biridir. Fakat T.C vatandaşları Bosna Hersek`e eğitim amaçlı geldiklerinde Bosna Hersek’te “Öğrenci Oturma izni” almaları gerekmektedir. Oturma izni Bosna Hersek’te yabancı uyruklu öğrenciler için yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen Yabancı uyruklu öğrenciler, yabancılar şubesi tarafından tespit edildikleri zaman Bosna Hersek’ten sınır dışı edilir, ülkeye 1 yıl ila 5 yıl süreyle giriş yasağı konulur ve bu öğrenciye bir miktar para cezası uygulanır (300 KM). Bu bağlamda ÖSYM yerleştirmesi veya İstanbul Ofis Kayıtlarımız ile öğrenci statüsü kazanan yeni/eski aday öğrencilerimizin, Bosna’da yasal bir şekilde kalabilmeleri ve eğitimlerine devam edebilmeleri için “Öğrenci Oturma İzni” almaları gerekmektedir.

Bosna-Hersek dışından(Türkiye ve diğer ülkelerden) gelen öğrencilerimize yardımcı olmak amacıyla Üniversitemiz bünyesindeki Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na (SACHS) bağlı Vize Departmanımız oturum izni işlemleri ile ilgilenmektedir.

Bosna Hersek’te öğrenci oturma izni alımı bir kaç aşamadan oluşmakta olup, oturma izni başvurudan 4 ay gibi bir süre içinde öğrencilerin pasaportlarına (sticker) işlenmektedir. Pasaporta stickerın işlenmesiyle beraber öğrenciye Kesin Karar Belgesi(Rjesenje) verilmektedir. Bu belge gelecek yıl tekrar oturma izni alırken gerekecektir. Bosna Hersek’te oturma izinleri normal şartlarda bir(1) eğitim yılı olarak düzenlenir. Ancak, pasaport süresi 2 yıldan az olanlar için alınan oturum izni süresi, pasaportun kullanım süresinden üç ay öncesine kadar düzenlenmektedir. Dolasıyla oturma izni için başvuru yapılırken pasaport süresinin asgari iki yıl olması zorunludur. Kısacası oturum izni başvurusunda bulunmadan önce pasaport süresinin kontrol edilmesi ve eğer pasaport süresi iki yıldan az ise pasaportun süresinin uzatılması gerekmektedir.

Bu yıl kaçıncı mezunlarınızı verdiniz? Kaç öğrenci mezun oldu?

Bu yıl 5. mezuniyet törenimizde 200 öğrencimizi mezun ettik.

 

Öğrenci Bilgi Sistemine (SIS) :

IUS’ta eğitimlerine başladıktan sonra, her öğrenci için bir dosya açılır ve IUS Öğrenci İşleri tarafından öğrenciye bir kullanıcı adı ve parola verilir. Bu sisteme www.ius.edu.ba adresindeki SIS bölümünden ulaşılır.

Kayıt yaptırdığım fakülte ile ilgili sorularım hakkında kiminle görüşebilirim?

Fakülte veya bölümünüzle ilgili en sağlıklı bilgileri Bölüm Koordinatörlerinden edinebilirsiniz. Bölüm koordinatörlerini fakülte sekreterlerinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de tercih yapan gençlere önerileriniz neler?

Saraybosna’da eğitim imkanı kaçırılmaması gereken bir fırsattır ve bunu değerlendirmek gerekir. IUS’u seçmekle, iyi bir İngilizce öğrenme fırsatı yanında, bir Avrupa ülkesinde, 22 ülkeden gelen öğrenci ve 12 ülkeden gelen akademisyenlerle vizyonunuzu genişletme fırsatı bulursunuz.

Tarihi bağlarımızın olduğu bu ülkede çok kültürlü bir ortamda okuyacağınız üniversitenin yanında, Saraybosna’yı da iyi bir öğretici olarak bulacaksınız.

TSE ile Üniversitenizde Saraybosna Çözüm Ortaklığı Ofisi'ni kurduk:

TSE çözüm ortakları, ilgili hizmet bölgesinde örnekleme, test, muayene, belgelendirme, bu faaliyetlerin yeterliliği ve eğitim gibi faaliyetleri TSE adına gerçekleştirmek üzere işbirliği ortaklığı yapılan kuruluşlardır.

TSE çözüm ortaklıkları, uygunluk değerlendirmesi alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları ile TSE arasında imzalanan protokollerle kurulmaktadır. TSE çözüm ortakları, yurtdışında üretim yapan ve ticaretle uğraşan firmaların, bulundukları ülke veya ticaret yaptıkları diğer ülkeler ile ilişkilerinde ihtiyaç duydukları tüm uygunluk değerlendirme işlemlerini uluslararası standartlar çerçevesinde yapmaktadır. Aynı zamanda Çözüm Ortakları aracılığıyla verilen hizmetler yoluyla ithalatçı firmaların Türkiye ile ticarette yaşayabilecekleri sorunlara kaynağında çözüm üretmek de mümkün olacaktır.

Araştırma Merkezi Hızla Büyüyor

Öğrenci Merkezi öğrenci sorunlarının çözümü için aktif çalışıyor.

Akran Rehberliği çalışması yapıyoruz.


Uluslararası Saraybosna Üniversitesi İstanbul İrtibat Bürosu

 

Feshane Cad. No: 21 Eyüp / İSTANBUL

Tel : 0212 563 91 36 – 56 – 58 – 59

Fax : 0212 563 91 79

Cep Tel : 0533 308 95 52

E-mail : iusistanbul@ius.edu.ba

İnternet Adresi : www.ius.edu.ba