İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ensar Buluşmaları`nın konuğu oldu


Ensar Vakfı Ankara Şubesi’nin düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın açılış konferansının konuğu İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu.

30 Aralık Çarşamba günü; İçişleri Bakan Yardımcısı Sabahattin Öztürk, Ensar Vakfı Kurucularından İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Bingöl Eski Milletvekili Eşref Taş, Sincan Kaymakamı Salim Demir, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Çankaya Kaymakamı Aydın Ergün, Beypazarı Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Polatlı Kaymakamı Tunçer Polatlı, Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Ayaş Kaymakamı Hasan Balcı, Kalecik Kaymakamı Abdullah A. Öztoprak, Güdül Kaymakamı Fatih Arıkoğlu ve çok sayıda davetlimizin katıldığı konferans sonrasında konuğumuza teşekkür plaketi takdim edildi.

Program, Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Av. Ercan Poyraz’ın konuğumuz İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı takdimi ile başladı.  Poyraz;

“7 Haziran 2015 seçim sonuçlarıyla istikrarsızlık riski yaşayan Türkiye, milli iradenin 1 Kasım seçimlerinde sandıktan tek başına güçlü bir iktidar seçeneği üretmesiyle birlikte istikrar, güven ve normalleşme noktasında yeni kapılar aralamış, yeni ufuklar için güçlü bir zemin oluşturmuştur.” diyerek sözü konuğumuza bıraktı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala konuşmasına “Bir mefkûre için bir araya gelmişseniz eğer, o zaman içinde bulunduğunuz çağı dikkate almak zorundasınız. Bütün canlılar doğuştan kendilerinde var olan içgüdüye dayanarak çocuklarına bir taarruz olduğunda derhal harekete geçerler. İşte insan olmamızın sınırı buradadır. İnsanı insan yapan başkalarının yavrularına da bir saldırı varsa orada harekete geçmesidir.” diyerek başladı.

Bakan Ala konuşmasına “Genel bir değerlendirme ile kabaca bir kuzey güney dengesizliğinden söz edilebilir. Kuzey zengin, güneyde fakirlik diz boyu ama elmasın ve birçok doğal kaynağın olduğu Alan bir yerde zenginlik bir yerde. Doğal bir kaynağımız varsa ve zenginleşmek istiyorsanız kaynağı işleyeceksiniz. Bütün İslam dünyasının ekonomisini toplayın bir Almanya etmiyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Bir de Dünya doğu ve batı olarak kültürel değerler itibariyle tanımlanabilir. Batı dediğimizde kişisel, kültürel, ekonomik çıkarları hat safhada ve bunların hiçbirinin mukaddes değerleri yok. Doğu dediğimiz zaman ise mukaddes olmayan hiçbir değeri yok. “ diyerek devam etti.

“Aşırı bireyselleşmeye doğru giden dünyada, biz birbiriyle bu kadar zıt olanı, farklı olanı küçük kutularda cebimizde Taşıyoruz. Gelecek neslin artık fiziki coğrafyanın anlamını yitirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Başkalarıyla yüz yüze gelmeden sürdürülebilir bir dünyaya adım atıyoruz. Biz toplum olarak bu tespiti yaptıktan sonra kendimize, neler yapabileceğimizi sormalıyız.”

Ala “Bir yangın var ve siz diyorsunuz ki bu yangının dumanı bize gelmesin, bize düşen bu yangını yerinde söndürmektir. Selçuklunun, Osmanlının ve İslam dünyasının varisi olmak ve onun coğrafyalara getirdiği merhameti ve adaleti getirmek zorundayız. Bunu sadece kendimiz yaparak kalmamalıyız, bize umut bağlayan bütün ülkeleri aynı tecrübeyi yaşamaları için teşvik etmeliyiz. Biz adı barış olan bir dine mensubuz ve bu konudaki sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Ve bunu yaparken sadece bölgesel değil küresel düşünmeli, ona göre hareket etmeliyiz.” diyerek Türkiye’nin sorumluluklarına değindi.

Bakan Ala “Türkiye’nin önünde hedefleri var. Aynı dilden ağlıyor, aynı dilden gülüyoruz ve bu dili 1000 yıldır kullanıyoruz. Vatandaşla karşılaştığımızda bakışarak ve sarılarak dahi anlaşabiliyoruz. Böyle bir milletin yolunu beyhude uğraşlarla kesmek istiyorlar. Yeter ki 78 milyon bir mefkûre etrafında birleşebilsin ve bugün karşımıza çıkan sorunlar gelecek kuşakların da sorunları olmasın. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin problemlerinin daha hızlı çözülebileceğine ve İslam dünyasında da bir iyileşme olacağına inanıyoruz. Şuan Dünya’daki diğer bölgelerdeki kardeşlerimizin de gözü bizim üzerimizdedir. O halde küçük meselelere takılıp kalmamak gerekiyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Basın mensuplarının salondan ayrılmasından sonra yapılan soru cevap kısmında gönüldaşlarımızdan gelen soruları cevaplayan Ala Ensar Vakfı’na teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Konuğumuza Ankara Başkanımız Av. Ercan Poyraz, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, İçişleri Bakan Yardımcısı Sabahattin Öztürk tarafından beraberce teşekkür plaketi takdim edildi.

Ayrıca program sonunda Ensar Vakfı Kurucularından İstanbul Milletvekili  Feyzullah Kıyıklık'a Ensar Vakfı Ankara Şubesi’ne katkılarından dolayı üzerinde Asır Suresi’nin yazılı olduğu tezhip tablo hediye edildi.

Haberin Galerisi