Turgutlu STK`ları halk oylamasında `Evet` diyecek


Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Turgutlu Sivil Dayanışma Platformu'nu (TUSİDAP) oluşturan Eğitim-Bir Sen, Sağlık-Sen, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, İmam Hatip Mezunları Derneği, Diyanet-Sen, Toç-Bir Sen ve Memur-Sen üyeleri bir araya gelerek halk oylamasında "evet" oyu kullanacaklarını açıkladı.

 

Koza Pazarı Meydanı'ndaki Ensar Vakfı Turgutlu Şubesi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri adına basın açıklamasını TUSİDAP dönem sözcüsü Mehmet Taşçı yaptı.

 

TUSİDAP'ı oluşturan Memur Sen'e bağlı tüm sendikalar olarak "15 Temmuz'un bekçisi 16 Nisan'ın Evetçisiyiz" basın açıklamasını yapmak için bir araya geldiklerini kaydeden Taşçı, Türkiye ve İslam coğrafyasının çok kritik, çok zor günlerden geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: 

 

"Hemen yanı başımızda haritalar değiştiriliyor. Ümmetin son kalesi Türkiye küresel saldırılarla karşı karşıya. 15 Temmuz'da bunu başaramadılar. İnşallah bundan sonra da başaramayacaklar. 15 Temmuz'da millet meydanlarda kahramanca tankların önüne yatarak, kurşunlara gövdesini siper ederek bu alçakça işgal girişimini engelledi. Ama bu saldırılar ve kuşatmalar sadece tanklarla, silahlarla, kurşunlarla yapılmıyor. Yıllarca Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, ekonomisini çökertmek ve yargıyı, eğitimi, sosyal hayatı dizayn etmek isteyen küresel güçler ve işbirlikçileri millet iradesine ipotek koyarak, parlamentoyu kilitleyerek Türkiye'yi sürekli durdurdular. Halkın değerlerine savaş açtılar. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yıllarca başörtüsü yasaklandı. İmam hatiplerde ve meslek liselerinde okuyan çocuklarının üniversitelere girmesi katsayı uygulamasıyla engellendi. Darbeler yaptılar. Partileri kapattılar. TBMM'nin cumhurbaşkanını seçmesine bile tahammül edemediler. Hukuk, 367 saçmalığına kurban edildi. Millet bunları asla unutmuş değil. Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada güçlü olması için 'evet' diyoruz. Mynmar, Filistin, Halep, İdlib ve dünyanın neresinde olursa olsun çocukların katledilmemesi için 'evet' diyoruz. Sözde insan haklarını savunup gerçekte gözlerini kapatıp insanlıktan çıkmış zalimlerin katliamlarına göz yumanlara hakikati daha güçlü göstermek için 'evet' diyoruz. Hainleri temizlemek, FETÖ'ye PKK'ya ve tüm terör örgütlerine ve destekçilerine en güçlü tokadı indirmek için 'evet' diyoruz."

 

İdlip'teki kimyasal silah saldırısını da kınadıklarını vurgulayan Taşçı, "Dünyanın gözü önünde yanı başımızda katil Esed'in gerçekleştirdiği saldırıyı kınıyoruz. Esed'e göz yuman AB ve sözde insani yardım kuruluşlarını da kınıyoruz. İdlip'te yapılanlar insanlık dışıdır. Oradaki zulümde mağdur olan kardeşlerimizin ahı, Esed ve işbirlikçilerini boğacaktır." diye konuştu.