ŞUBE HABERLERİ

STK yardımları Halep için Trabzon’dan yola çıktı

Halep’te yaşanan katliamlara `Dur` demek için “Halep’e Yol Açın” sloganıyla Haleplilerin yalnız olmadığını göstermek için yurt çapından binlerce insan yardım konvoyları eşliğinde 16 Aralık Cuma günü Cilvegözü’ne hareket etti. Trabzon Yenimahalle Fuar Alanı’nda 300 kişilik 4 otobüs dolusu insan, 10 özel araç ve un yüklü tırlar yola çıktı. Çok sayıda vatandaşın çocuk bezleri, su ve gıda malzemeleri getirdiği, yine konvoyu çok sayıda vatandaşın uğurladığı gözlendi.

Muş STK`ları Halep için birleşti: Acilen el uzatmalıyız!

Muş STK`ları Halep katliamınıa ortak bir bildiride bulundular. Bildiriye; Ensar Vakfı, Hasköy Özgür-Der, Lale-Der, Muş Diyanet-Sen, Muş Eğitim-Bir, Muş IHH, Muş İlim İrfan İhsan-Der, Muş Memur-Sen ve 11 İş Kolu, Muş Özgür-Der, Selam-Der üyeleri katıldı. Katılımcılar, ellerindeki dövizlerle ve attıkları sloganlarla Halep´teki katliamı kınadı.

`Gümüşhane`den Halep`e yol açın!` kampanyası başladı

Gümüşhane`de sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde Valilik ve Belediye Başkanlığı`nın destekleriyle Halep`te yaşanan acil un ihtiyacına karşılık `Gümüşhane`den Halep`e yol açın` sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı.

Malatya STK`ları: `Suriye için acil insanlığa ihtiyaç var!`

Ensar Vakfı, İHH, Diyanet Sen, Birlik Vakfı gibi 29 STK’nın destek verdiği basın açıklamasına vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Pazar günü öğle namazı çıkışında yapılan basın açıklaması ile toplum Suriye için duyarlı olmaya davet edildi ve bir yardım kampanyası başlatıldı.

Sultangazili STK´lar gençlik için buluştu

Sultangazi´de hizmet den bazı çatı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Türkiye Yeşilay Cemiyeti Sultangazi Şube Başkanlığı´nın ev sahipliğinde Özel Medigold Sultan Hastanesi´nde buluştu. Çeşitli konuların masaya yatırıldığı toplantıda her ay düzenli olarak bir araya gelinmesi kararlaştırıldı. Özellikle gençlerin geleceğiyle ilgili yapılması planlanan çalışmaların ele alınacağı bir sonraki toplantıya Sultangazi´nin köklü STK´larında FITRAT Derneği ev sahipliği yapacak.

Bingöl`de Sabah namazında Halep ve Arakanlılar için gıyabi cenaze namazı kılındı

Bingöl`de ‘İslami Kardeşlik Platformu’ öncülüğünde bir araya gelen STK’lar, Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılım gösterdiği programda özelikle; Halep, Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Yemen, Libya Keşmir, Afganistan gibi yerlerde vahşetin zirveye ulaştığı insanların diri diri ateşe atıldığı evlerinin, barklarının yakıldığı Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılınarak ve dualar edildi.

Sinop`ta 30 Kasım Deniz Şehitleri resim sergisi açıldı

Sinop`ta Deniz Şehitlerini Anma Platformu tarafından, 30 Kasım 1853`te Rus savaş gemilerinin Sinop`a gelen Osmanlı donanmasına saldırısında şehit düşen 2 bin 800 denizcinin anısına resim sergisi açıldı.